Лесно и вкусно: Похувани палачинки со шунка и кашкавал

Палачинките се омилена храна на секој од нас, во блага, но и во солена варијанта. Пробајте го овој рецепт за похувани палачинки- сигурно ќе ви се допадне.

Потребни состојки:

10 солени палачинки

400 г шунка

300 г гауда

1 кисела павлака

2 јајца

100 г брашно

200 г презла

Масло

Начин на подготовка:

Испржете ги палачинките. Исечкајте ја гаудата на подебели и подолги листови. На една палачинка ставете две парчиња шунка, премачкајте со една лажичка кисела павлака и на средината ставете едно парче гауда. Преклопете ги краевите на палачинката, а потоа замотајте. Повторете ја постапката додека да ги потрошите палачинките. Додајде ги палачинките во брашно, потоа во изматените јајца и на крај во презла. Пржете ги и од двете страни додека да добијат златно-кафеава боја.

Пријатно!

Тагови
реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Рецепти

Идеја за десерт: Лава колач

Read more

Рецепт на денот: Запечени тортиљи со пилешко

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Читај повеќе

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Читај повеќе
  • play_arrow

Бразилска убавица: Изабел Гулар

Читај повеќе
  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе
  • play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Читај повеќе

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Читај повеќе