Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Климатолозите и метеоролозите ја оценуваат оваа пролет како постудена и попроменлива од вообичаеното. Згора на тоа, е и најстудена од 2013 година наваму.

Ако ништо друго, оваа година не можеме да се жалиме дека отидовме директно од зима во лето без вистинска пролет. Но, по ваква пролет, многумина сепак сакаат постабилно време, меѓу другото и поради плановите за патувања, одмори и активности на отворено. Метеоролошки, летото започнува на 1 јуни, но календарот смета од летната краткоденица на 21 јуни, кога денот ќе биде најдолг, а ноќта најкратка.

Се обидовме да откриеме што ни кажуваат најпознатите агенции, како што сe Државниот хидрометеоролошки завод на Хрватска (ДХМЗ), AccuWeather и Copernicus, за изминатата пролет и летото што е пред нас.

Метеорологот Крунослав Микец од ДХМЗ забележува дека „е многу тешко и комплексно да се направат долгорочни прогнози и дека како такви не може да дадат премногу детали и прецизни предвидувања“.

AccuWeather: Жештини доаѓаат од Африка

Според долгорочната летна прогноза на AccuWeather, земјите од јужна Европа, како што се Португалија, Шпанија, јужна Франција и Италија, можат да очекуваат топло и суво време, што важи и за Хрватска, особено во крајбрежните области.

Многу врел воздух од Северна Африка повремено ќе пристигнува во овие земји, вклучително и Далмација. Во текот на летните месеци, температурите во југозападна и југоисточна Европа ќе бидат близу или над нормалните. Тие ќе се зголемат од просек од 21 на 26 ℃ во јуни и ќе пораснат на 26-34 ℃ во јули, по што ќе почнат да паѓаат во август.

Сушите може да бидат проблем за земјоделските култури

Летото можно е да донесе невреме и дождови, сепак, според AccuWeather, врнежите од оваа година можно е да бидат под просекот.

„Освен високите температури, врнежите се очекува да бидат и под нормалните, бидејќи траекториите на бурата се движат значително кон север од јужна Европа во текот на сезоната. Додека летата со жештини и суши обично предизвикуваат загриженост за недостиг на вода во акумулациите низ Шпанија, бура на почетокот на оваа година може да ја ублажи загриженоста за недостиг на вода“, пишува AccuWeather.

Отсуството на дожд може да претставува проблем за земјоделските култури, вклучувајќи ги и маслиновите дрвја.

„Маслинките се отпорни на суша, но на свежо засадените дрвја им треба влажна почва за да напредуваат“, заклучува AccuWeather.

Жешко лето слично на претходните години

Изминатите две години летото беше просечно топло и потопло од просекот, каде што, на пример, во првиот дел од летото 2020 година беше релативно променливо, со почести дождови.

„По аналогија, може да се заклучи дека ова лето треба да ги донесе вообичаените летни температури, често повисоки од вообичаеното“, вели Микец и нагласува дека тоа не значи дека во летните месеци, јуни, јули и август, ќе биде сосема стабилно и суво.

Временските услови во првиот дел од јуни го потврдуваат ова, проследено со долгорочни прогнози за продолжување во јуни и за јули и август. Имено, сите материјали за прогноза, како и консензус прогнозите на SEECOF (South East European Climate Outlook Forum) и MEDCOF (Mediterranean Climate Outlook Forum) ги даваат истите летни долгорочни прогнози за делот од Европа што го опфаќа и Балканот.

Copernicus: Најстудената пролет во Европа од 2013 година

Фреја Вамборг, виш научник во Службата за климатски промени Copernicus, вели дека оваа пролет, од март до мај, беше постудено од европскиот просек.

„Ова беше најстудената пролет во Европа од 2013 година. Во Средна Европа, студот беше најизразен. Таквите студени извори, кои порано беа вообичаени, стануваат сè поретки“, вели Вамборг.

Но, додека Европа беше постудена од просекот, деловите од светот што го опкружуваа континентот беа многу потопли од просекот 1991-2020, особено во април и мај.

„Атлантскиот Океан, Северна Африка, Блискиот Исток и делови од Русија забележаа високи температури, а рекордите беа соборени на многу места“, објаснува тој.

Вамборг потсетува дека свежата пролет како оваа годинава некогаш биле вообичаени.

„Гледајќи на долг рок, температурите што ги доживеавме оваа година беа вообичаени пред 40 години“, вели Вамборг, објаснувајќи дека една сезона постудена од вообичаеното не значи дека трендот на глобалното затоплување запира, но значи сезонска варијабилност на климата.

Прогнозите за лето се тешки

Кога станува збор за долгорочни предвидувања, Copernicus е прилично претпазлив.

„Да се ​​предвиди летото е тешко бидејќи долгорочните предвидувања зависат од различни фактори, кои веројатно ќе се променат. Службата за климатски промени Copernicus ќе обезбеди детална анализа на сезоната во септември“, рече Вамборг.

Copernicus е водечка служба за набљудување на Европската Унија, која работи преку шест тематски служби: атмосфера, море, земја, климатски промени, безбедност и вонредни состојби. Програмата е координирана и управувана од Европската комисија и спроведена во партнерство со земјите-членки, Европската вселенска агенција (ESA), Европската метеоролошка сателитска организација (EUMETSAT), Европскиот центар за среднорочни временски прогнози (ECMWF), агенциите на ЕУ и Mercator Océan.

реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Read more

Вести

Откриј ја моќта на новиот Asus Zenbook Flip 13 (UX363)

Read more

Роверот Perseverance се подготвува да ги земе првите примероци од Марс

Read more

Што ново подготвуваат од Samsung?

Read more

Што од јупитеровата месечина ни праќа радио сигнали?

Read more
 

Гик

Лиценциран автомобил на Ferrari пристигна во играта Fortnite

Читај повеќе

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Читај повеќе

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриј ја моќта на новиот Asus Zenbook Flip 13 (UX363)

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance се подготвува да ги земе првите примероци од Марс

Читај повеќе

Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Читај повеќе

PES го менува името во eFootball и станува бесплатна

Читај повеќе

Полначот HyperCharge на Xiaomi ќе го полни телефонот за 8 минути

Читај повеќе