БУНДЕСЛИГА 2019/20

Левандовски е незапирлив

Баерн го совлада Ајнтрахт со 5:2 во последниот вчерашен дуел од 27. коло во Бундеслигата. Баварците ја вратија предноста од четири бода во однос на второпласираната Борусија од Дортмунд.

Еден од головите за Баерн го постигна незапирливиот Роберт Левандовски. Тоа беше слатко-горчлив момент: трибините празни, а честитките на голот „со лакт“. Така ќе изгледа прославата во време на пандемија.

31-годишниот напаѓач во 46. минута го совлада гостинскиот голман и ја продолжи серијата од пет средби на кои постигна погодок. Претходно ја затресе мрежата на Келн, Унион и Падерборн (2 гола) во Бундеслигата, а во меѓувреме и на Челси во Лигата на шампионите.

Левандовски оваа сезона има 27 гола во Бундеслигата и заедно со напаѓачот на Лацио, Чиро Имобиле, го предводи списокот на најдобри стрелци во најдобрите пет лиги во Европа.

Покрај 27 гола во германскиот шампионат, полскиот фудбалер постигна 11 во ЛШ и три во германскиот Куп.

Левандовски постигнува 40 или повеќе голови за Баерн петта година по ред. Тој го направи најдобриот резултат во сезоната 2016/17 кога постигна 43 голови.

реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Фудбал

Арсенал и Лестер ремизираа, чекор назад за двете екипи

Read more

Милан го среди Јуве, бламажа на Лацио

Read more

Времеплов: 46 години од митското финале на Кројф и Бекенбауер

Read more

Камера сними гром како удира во голман

Read more

Спорт

  • play_arrow

Арсенал и Лестер ремизираа, чекор назад за двете екипи

Читај повеќе
  • play_arrow

Милан го среди Јуве, бламажа на Лацио

Читај повеќе

Половина милијарда долари - Патрик Махомс го потпиша најскапиот договор во историјата на спортот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 46 години од митското финале на Кројф и Бекенбауер

Читај повеќе
  • play_arrow

Камера сними гром како удира во голман

Читај повеќе

НХЛ и здружението на играчи се согласија за планот за продолжување на сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Вердер избори опстанок во Бундеслигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Автогол му ја донесе победата број 200 на Мурињо

Читај повеќе

АТП со важна промена во системот за рангирање

Читај повеќе