ФИФА Светско првенство Катар 2022

Левандовски го постигна првиот гол на СП

Фудбалерите на Полска ја победија Саудиска Арабија со 2:0 во второто коло на Светското првенство во Катар и со тоа целосно ја искомплицираа ситуацијата во групата Ц.

Од почетокот на натпреварот се играше грубо, па бразилскиот судија до 20. минута додели дури четири жолти картони.

Репрезентацијата на Полска стигна до првата победа на Светското првенство во Катар откако славеше со резултат од 2:0 против Саудиска Арабија. Со денешната победа Полска е на добар пат да обезбеди место во осминафиналето со оглед на тоа што стигна до четвртиот бод.

Саудиска Арабија прикажа уште една одлична партија, го имаше поседот на топката, упати двојно повеќе удари од противникот, но Полска се радуваше на победа и три бода.

Роберт Левандовски го постигна својот прв гол на Светско првенство.

Со денешната победа Полска го зазеде првото место во групата Ц. Полјаците имаат четири бода, а Саудијците три бода. Преостанатиот натпревар од второто коло во групата Ц го играат Мексико (еден освоен бод) и Аргентина (без бодови).

Во последното коло Полска ќе игра против Аргентина, а Саудиска Арабија со Мексико.

URL
реклама

Фудбал

Ибра на 41 година најави големо враќање: Ќе се пее друга песна

Read more

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Read more

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Read more

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Read more
 

Спорт

Ибра на 41 година најави големо враќање: Ќе се пее друга песна

Читај повеќе

Лејкерс се зезнаа – добија играч што го отпуштија во 2017 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Читај повеќе

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Читај повеќе

Повеќе спортисти загинаа во земјотресот, фудбалерот Атсу сè уште заробен под урнатините

Читај повеќе

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Читај повеќе

Хрватскиот фудбал во црно: Почина Чиро Блажевиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои фудбалски клубови се основани од цркви или религиозни групи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше отворањето на ЗОИ во Сараево во 1984?

Читај повеќе