Левандовски за првпат ја освои Златната копачка

Напаѓачот на Баерн Роберт Левандовски е најдобар стрелец во сезоната во Европа.

Триесет и двегодишниот Полјак ја освои Златната копачка за првпат, постигнувајќи 41 гол на 29 натпревари во Бундеслигата.

Левандовски ги победи Лионел Меси од Барселона (30 гола на 35 натпревари во Ла Лига) и Кристијано Роналдо од Јувентус (29 голови на 33 натпревари во Серија А).

На крајот на минатата сезона, наградата му припадна на Чиро Имобиле од Лацио (36 гола во Серија А).

Рекордер по бројот на освоени награди е Лионел Меси, кој шестпати ја добил Златната копачка.

URL
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Фудбал

Милан го потврди трансферот на Мората

Read more

Манчестер Сити го доби првото засилување

Read more

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Read more

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе