Левица: СДСМ и ДУИ ќе се борат до крај во намерата да ги дораспродадат националните интереси

Очигледно е дека СДСМ и ДУИ ќе се борат до крај во намерата да ги дораспродадат националните интереси, без разлика на тоа кој партиципира во владиниот состав на делегитимираната Влада. По шовинистичката изјава на бугарскиот премиер Кирил Петков дека „за македонско малцинство во Бугарија дури не може ни да се зборува“, сведоци сме на апсолутно сервилно однесување и молк од сите државни институции кои имаат ингеренции во надворешната политика, велат од Левица.

– Македонското МНР и неговата дипломатска служба, како државна институција чија основна надлежност се прашањата и проблемите со соседните држави, ова национално негирање и омаловажување го премолчеа.

– Од Претседателот Стево Пендаровски, кој пред само неколку дена потврди средба со претставниците на Македонците од Бугарија (ОМО Илинден Пирин, партија која е забранета) и „де факто“ има заштитничка улога кон својот народ, засега нема никаква реакција.

– За конечно, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, уште на денот кога ја презема функцијата, да изнесе скандалозен став дека македонските власти немаат став за македонското малцинство во Бугарија и дека тоа е внатрешно прашање на друга држава - додека во Македонија се ревидираат учебници и се менува историја токму по директно мешање на бугарските власти!

– Ваквото оркестрирано однесување (преку дејствување или недејствување) на македонските институции, само дополнително ја потврдува вазалската политика на владата без интегритет и укажува на нејзината спремност да потпише уште едно велепредавство на македонскиот народ.

– Водењето на нео-фашистичка дипломатија од бугарска страна никако не смее да се толерира. Новата владина гарнитура на Кирил Петков е продолжение на негаторските политики на Бугарија, заради кои постојат 16 пресуди од Европскиот суд за човекови права за кршење на човековите права на македонското малцинство во Бугарија.

– Молкот од Европската Унија и отсуството на притисок кон официјална Софија, при ваквите еклатантни негаторски политики, укажува на двојните аршини на европската бирократија. Додека европската дипломатија, со дозволени и недозволени средства во минатото изврши притисок врз Македонија за промена на Уставот (што доведе до бинационална држава) и промена на државното име, ЕУ не стави никакво условување за почитување на човековите права кога Бугарија стана држава-членка на ЕУ. 

Левица бара:
- МНР итно да врачи ПРОТЕСТНА НОТА за изјавата на бугарскиот премиер;
- Претседателот на Републиката да побара ИЗВИНУВАЊЕ од својот бугарски колега за негирањето на македонската етничка заедница во Бугарија;
- Итен ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ со Бугарија, заради немање на легитимитет, интегритет и капацитет за водење на преговори од страна на македонската Влада.

реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Македонија

Сончево и топло, попладне нестабилно со дожд, грмежи и ветер

Read more

Бектеши: Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и во недела

Read more

Сончево и топло, попладне во западните делови ќе има пороен дожд и грмежи

Read more

Откако ЕК даде рок за старт на преговори, Скопје порачува решение ќе има само со заштитени национални интереси

Read more
 

Вести

Полскиот претседател Дуда: Слободниот свет го носи лицето на Украина

Читај повеќе
  • filter

Пожар на траект на Филипините, најмалку седум загинати

Читај повеќе

Русија предупредува: Арктикот може да стане бојно поле

Читај повеќе

Сончево и топло, попладне нестабилно со дожд, грмежи и ветер

Читај повеќе

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Читај повеќе

Водителките во Авганистан сепак ги покрија лицата

Читај повеќе

Бектеши: Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и во недела

Читај повеќе

Уапсени 12 лица и најдена дрога при контрола на угостителски објекти во Скопје

Читај повеќе

Волстрит паѓа седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

Читај повеќе