ЛЕТНИ ТРАНСФЕРИ 2022

Ливерпул и Челси влегуваат во борба за Де Лихт

Потпишувањето на нов договор не ја гарантира иднината на Матајс де Лихт во Јувентус бидејќи двата премиерлигаша се сѐ посериозни во намерата да го преселат холандскиот дефанзивец на Островот.

Нов договор е веќе спремен и доставен до 22-годишниот Холанѓанец, кој ќе му донесе нови две години во Торино, но со истата плата која и во моментов ја заработува. Јувентус не сака да го оптоварува буџетот, но прашање е дали Де Лихт ќе со согласи на договор кој не му носи никакво покачување, а во време кога има интерес и од поконкурентни и побогати клубови.

Како што пренесува Calciomercato, дури и доколку Де Лихт стави потпис на новиот договор тоа нема да биде гаранција за негово останување во бело-црниот дрес. Тоа е затоа што Ливерпул и Челси се прилично загреани за него и веќе вршат притисок врз управата на „Старата дама“.

Де Лихт нема јавно обелоденето било какво незадоволство од играњето во Торино и не бара да си оди. Но, тоа лесно може да се случи во зависност од сериозноста на интересот кој доаѓа од Премиер лигата.

Сезонава Де Лихт одигра 30 натпревари во Серија А и постигна 3 гола со 1 асистенција. Одигра и 7 натпревари во Лигата на шампионите и 4 во Копа Италија.

Во Јуве дојде летото 2019 од редовите на Ајакс кога „Старата дама“ искешира дури 85,5 милиони евра за тогаш 19-годишното чудо од дефанзивец.

Моменталната вредност на Де Лихт се проценува на 75 милиони, но во сегашниот договор има клаузула според која секој што сака да го откупи мора да исплати 125 милиони евра. Тоа е втората причина поради која Јуве сака тој да потпише нов договор, за да се постави нова, пониска клаузула.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Фудбал

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Read more

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Read more

Луди шпекулации од Чизмата: Нејмар во Јунајтед, Роналдо во Рома

Read more

Роналдињо блесна во Индонезија на 42 години

Read more
 

Спорт

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Читај повеќе

Одбојкарите загубија од Египет, одбојкарките од Тунис

Читај повеќе

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Читај повеќе

Формула 1 има намера да се префрли на еколошко гориво во 2026 година

Читај повеќе

Луди шпекулации од Чизмата: Нејмар во Јунајтед, Роналдо во Рома

Читај повеќе

Почна најчудниот Вимблдон досега: Ѓоковиќ и Надал повторно фаворити, се враќа Серена

Читај повеќе