Љубезноста не е „пуштање“: Дали знаете да ја направите разликата?

Има тенка линија помеѓу додворувањето и љубезноста, а еве како можете да ја препознаете.

Сигурно сите барем еднаш во животот сме сретнале личност чие однесување ни останало голема мистерија. И додека мажите се навикнати да велат дека жените се комплицирани, а жените велат дека мажите се комплицирани, вистината е дека сите си имаме свои „бубачки“, а некои се дури и заеднички.

Додворувањето одамна е составен дел од комуникацијата, но кога се граничи со љубезност, линијата е многу тенка.

Некои од нас се природно пољубезни и подружељубиви, па често се случува ова да биде толкувано како додворување. Сепак, постојат работи кои, колку и да се трудиме да ја скриеме вистината, нѐ издаваат.

„Случајни“ допири

Ако личноста со која комуницирате не ја пропушти можноста да ве фати за рака, да ве допре за рамото или да биде во ваша близина, голема е веројатноста да се интересира за вас. Исто така, ако забележите дека прегратката е малку подолга од вообичаеното за пријатели, тоа е знак дека сака нешто повеќе.

Очите се огледало на душата

Интензивниот поглед е еден од најсигурните знаци дека не се работи за пријателска љубезност, туку за додворување. Исто така, ако фатите како таа личност ве гледа со аголот на окото, дури и кога сте во големо друштво, сосема е јасно за што се работи.

Специфични прашања

Личноста која е заинтересирана за вас има одредена цел која прави разлика помеѓу пријателска љубезност и додворување. Пријателските разговори се опуштени, а кога се додворуваме се трудиме подобро да ја запознаеме личноста и да се зближиме со неа.

Обидете се да споредите како личноста се однесува со другите

Набљудувајте го однесувањето на таа личност кон другите луѓе. Ова е еден од најголемите показатели за тоа дали некоја личност е пријателска кон вас или сака нешто повеќе. Ако прави работи со вас што не ги практикува со другите, нема сомнеж дека има повеќе од пријателство.

Комплименти, комплименти

Понекогаш комплиментите не мора да значат додворување, тие се одраз на добрина. Но, обрнете внимание на комплиментите што ви ги дава личноста. Ако се од типот „Убави ти се фустанот, фризурата“ и слично, тогаш најверојатно се работи за љубезност. Исто така, обидете се да забележите дали личноста инаку е склона кон давање комплименти.

Доколку сте препознале некои од овие знаци кај себе или кај засегнатата личност, можеби е време да го преиспитате односот со неа, но и чувствата.

реклама

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што значи сиромаштија во богатата Германија?

Read more

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more

Љубов и секс

Предупредувачки знаци дека сте во врска со партнер кој може да стане насилен

Read more

Пет знаци дека партнерот не игра фер во врската

Read more

Три хороскопски знаци ќе бидат опасно заводливи додека трае Месечина во Скорпија

Read more

Пауза во врска: Што значи тоа за вашиот партнерски однос долгорочно?

Read more
 

Магазин

Предупредувачки знаци дека сте во врска со партнер кој може да стане насилен

Читај повеќе

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Читај повеќе

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Читај повеќе

Како совршено да сварите тестенини?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни откриени артефакти

Читај повеќе

Или ги знаете, или сте еден од нив - хороскопски знаци кои се шампиони во трошење

Читај повеќе

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Читај повеќе
  • filter

Битолската мода низ објективот на браќата Манаки

Читај повеќе

Како да го изберете идеалниот стан за живеење под кирија?

Читај повеќе