Лудата куќа станува сè побарана туристичка атракција

Куќата изградена наопаку во близина на колумбиската престолнина Богота и езерото Гватавита станува сè попопуларна туристичка атракција.

За кратко време градбата, во која целиот мебел е поставен наопаку, го доби прекарот Луда куќа (Casa Loca).

Тоа е всушност оптичка илузија, бидејќи зградата е навалена пет степени налево и пет степени навнатре.

https://www.euronews.com/video/2022/01/28/colombia-s-upside-down-house-new-tourist-hotspot VIDEO Colombia's upside-down...

Posted by Informacion Mundial on Friday, January 28, 2022

Овој проект го смисли Фриц Шал, кој живее во оваа јужноамериканска земја веќе 22 години. Австриецот бил инспириран од градба што ја видел во неговата татковина.

Градежните работи започнаа пред две години, а за неполн месец оваа атракција ја посетија стотина посетители.

Да се ​​направи вакво нешто „воопшто не беше лесно“, а многумина сè уште не можат да им веруваат на своите очи кога ќе ја посетат оваа необична градба.

Remote video URL
Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Архитектура

Во Дубаи отворена импресивна библиотека во форма на штанд за Куран

Read more

Новото архитектонско чудо во Исланд: Кој не би сакал да живее во оваа куќа?

Read more

15 најголеми затвори во светот

Read more

15 најголеми мегапроекти на Блискиот Исток

Read more
 

Магазин

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Читај повеќе

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Десет најчудни симптоми на бременост

Читај повеќе

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Читај повеќе

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Читај повеќе

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Читај повеќе

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Читај повеќе