Лукашенко до западните земји: Решете си ги прво вашите проблеми

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека е убеден дека Западот ги финансира уличните протести и нереди во земјата.

На седницата на белорускиот Совет за безбедност тој ги повика лидерите на западните земји кои денеска имаат вонреден состанок за ситуацијата во Белорусија, да си ги решат прво проблемите во своите земји.

„Би сакал да ги посоветувам: пред да го вперат прстот во нас, треба на агендата на своите состаноци да ги стават прашањата за Жолтите елеци во Франција и за ужасните нереди во САД. Сакам прво да ги разгледаат протестите против мерките за изолација поради коронавирусот во Германија и други европски земји“, рече Лукашенко.

Претседателот денеска исто така издаде наредба Министерството за внатрешни работи да стави крај на немирите во Минск што избувнаа по претседателските избори одржани на 9 август.

Според белоруската новинска агенција БЕЛТА, Лукашенко истакнал дека на медиумските работници од државните медиуми кои избраа да се приклучат на протестите не треба да им се дозволи да се вратат на работа.

Исто така, Лукашенко нареди зајакнување на безбедноста на границата со цел да се спречи влез на „борци и оружје“ во земјата.

Вонреден самит на ЕУ

Вонредниот самит на Европската Унија за кризата во Белорусија почна денеска напладне. Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, свика итна видеоконференциска средба на лидерите на Европската Унија за Белорусија, каде протестите траат веќе 11 дена од реизборот на претседателот Александар Лукашенко.

На самитот ќе се разговара за продолжување на санкциите против белоруските функционери, откако во петокот беше одобрено санкционирање по спорните претседателски избори.

Европските лидери вчера го повикаа рускиот претседател Владимир Путин да изврши притисок врз Лукашенко, кому му е клучен сојузник, да влезе во дијалог со опозицијата. Во одделни телефонски разговори со Путин ова го побараа францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка Ангела Меркел и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

На изборите на 9 август Лукашенко беше избран за претседател на Белорусија по шести пат, освојувајќи, како што покажуваат официјалните резултати, 80 проценти од гласовите, а кандидатката за опозиција Светлана Тихановска 10 проценти.

Веднаш по објавувањето на првите изборни резултати, започнаа масовни демонстрации низ целата земја, во кои граѓаните бараат заминување на Лукашенко, кој со земјата владее веќе 26 години.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Свет

ФДА и ЦДЦ препорачаа пауза на вакцинацијата со Johnson & Johnson по појавата на случаи на згрутчување на крвта

Read more

Фаучи: Вакцината AstraZeneca има добра ефикасност

Read more

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Read more
 

Вести

ФДА и ЦДЦ препорачаа пауза на вакцинацијата со Johnson & Johnson по појавата на случаи на згрутчување на крвта

Читај повеќе

Фаучи: Вакцината AstraZeneca има добра ефикасност

Читај повеќе

Судот одреди 30-дневен притвор за Сашо Мијалков

Читај повеќе

Хераклеја Линкестис си го добива назад Римскиот пат

Читај повеќе

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Читај повеќе

Поголем број на хоспитализации во текот на вчерашниот ден, ситуацијата е сериозна

Читај повеќе

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“

Читај повеќе

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Читај повеќе

Агент за недвижнини оштетил потенцијални купувачи за 32 илјади евра

Читај повеќе