Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Минск, 14 август 2020 (МИА) – Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ги негираше извештаите дека избегал од земјата по масовните протести против неговото авторитарно владеење, јави локалната новинска агенција Белта.

„Прво на сите, би сакал да им кажам дека сè уште сум жив, и не сум во странство, спротивно на она што го велат нашите националисти. Денеска е 14 август и ние сме тука да разговараме за работата на градежната индустрија“, изјавил тој.

Лукашенко ги коментираше обидите за зголемени тензии меѓу работниците во државата и предупреди дека штрајковите ќе имаат уништувачки ефект врз локалните компании во иднина.

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска ќе разговараат за ситуацијата во Белорусија, а дел од нив повикуваат на санкции против режимот на Лукашенко.

Во исто време, главниот противник на белорускиот лидер на претседателските избори Светлана Тихановскаја повика на масовни, но мирни демонстрации во земјата во текот на викендот. 

реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Свет

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Eвакуирана Ајфеловата кула по закана со бомба

Read more

Алексеј Навални пуштен од болница

Read more

Вести

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

183 нови случаи на COVID-19 од 1.769 тестирања

Читај повеќе

ИЈЗ: Зголемен бројот на заболени и починати од COVID-19

Читај повеќе

Пендаровски: Безбедносната состојба стабилна, најголем предизвик останува пандемијата на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Eвакуирана Ајфеловата кула по закана со бомба

Читај повеќе

Алексеј Навални пуштен од болница

Читај повеќе

Левица поднесе 8 тужби против Собранието

Читај повеќе

Бела ноќ в сабота на 10 локации низ Скопје

Читај повеќе