Mac Pro со чипот M2 Extreme се очекува следната година

Иако првично се очекуваше Apple да го претстави новиот Mac Pro подоцна оваа година, промоцијата на уредот се чини дека е одложена за 2023 година.

Според аналитичарот и новинар Марк Гурман, освежениот Apple Mac Pro би можело да го користи чипсетот M2 Extreme (аналитичарот смета дека чипот ќе го носи ова име). За време на својата презентација на Peek Performance минатата недела, Apple спомена дека M1 Ultra ќе биде најновиот чип на компанијата од серијата M1.

Според него, Apple ќе користи повеќе M1 Ultra чипови во Mac Pro, или како што тврди Gourmet тоа ќе биде M2 Extreme. Исто така, се верува дека ова е една од причините зошто Apple го одложи објавувањето на Mac Pro за 2023 година.

Многумина се прашуваат како Apple ќе пристапи кон освежувањето на Mac Pro. Ова е моментално најмодуларниот компјутер на компанијата и ќе биде интересно да се види како Apple ќе му пристапи на овој концепт со Apple Silicon чипови.

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Read more

Хардвер

Европа добива суперкомпјутер со моќност на пет милиони лаптопи

Read more

Пробиена границата: Најбрзиот суперкомпјутер работи со AMD хардвер

Read more

Дали е штетно лаптопот да биде вклучен на полнач цело време?

Read more

iPhone не е единствениот кој се префрла на USB-C порт

Read more
 

Гик

Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Читај повеќе

Досега мапирано речиси 25% од морското дно на Земјата

Читај повеќе

5 нови откритија за ѕвездите и галаксиите кои ни ги донесе Gaia

Читај повеќе

Научници од MIT предложија вселенски штит за „ладење“ на Земјата

Читај повеќе

Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Читај повеќе

Трагите од вонземски живот на Марс се веројатно повеќе од 2 метра под површината

Читај повеќе

Проституцијата и инфантицидот во древниот Рим

Читај повеќе

Археолози тврдат дека го нашле гробот на викингшкиот крал Синозабиот

Читај повеќе

Дали знаете колку ви е заштитен смартфонот од вода?

Читај повеќе