Магазин

play_arrow

Како паметно да одговорите на навреда?

Секој од нас се нашол во ситуација кога ни била упатена суптилна или директна навреда и тоа пред други луѓе, а дури подоцна сме се сетиле на одлично „капаче“ на тоа што ни било кажано.
Read more

СЗО: Сѐ уште не сме го достигнале пикот на пандемијата

Светската здравствена организација (СЗО) за време на викендот регистрирала околу 400.000 нови случаи на COVID-19 во светот, што според неа, покажува дека новата пандемија на коронавирус не покажува никакви знаци на слабеење.
Read more

Знаци што покажуваат депресија кај децата

Пандемијата на коронавирусот влијае врз нашето секојдневие, се прилагодуваме на „новото нормално“, но освен тоа треба да внимаваме и на нашето ментално здравје.
Read more

Предлог за читање: „Вештица“ од Венко Андоновски

Венко Андоновски одбива да се покори на традиционалните форми на романот како неопходност, обидувајќи се преку јазикот да го дофати и опфати неопфатливото и навидум далечно за човекот. Петре М.
Read more

Насилство има и во училиштата без мешан етнички состав

Скопје, 7 јули 2020 (МИА) – Четириесет и девет отсто од испитаните ученици и наставници пријавуваат постоење на тензии и инциденти во училиштата со хетероген етнички состав.
Read more

Пријателство со бенефиции: Пет работи кои треба да ги знаете

Ако не ви е баш јасна дефиницијата за „пријателство со бенефиции“, едно објаснување вели дека станува збор за однос во кој двајца пријатели имаат доволно доверба еден во друг за да се впуштат во сексуални односи, без обврски.
Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Витаминот Д има важна улога во нашиот организам, а некои научници веруваат дека може да помогне заразените со SARS-CoV-2 да избегнат тешка клиничка слика. Други мислат дека е залудна надеж, односно бескорисен, пишува DW.
Read more
play_arrow

Три вежби кои ќе ви помогнат да ги намалите болките во грбот

Секој од нас чувствува болки во грбот во некој период од животот бидејќи поголемиот дел од времето го поминуваме во седечка положба. Со зајакнување на мускулите на грбот, ќе ги намалите болките.
Read more

Наоми Кембел разголена за Valentino

Наоми Кембел на Instagram ги изненади обожавателите со најнови фотографии на кои е прикажана гола во подземна железница.
Read more

Едноставен трик со кој ќе се заштитите од комарци

Комарците како да обожуваат дождливо време, па веќе почнаа да напаѓаат. Со овој едноставен и евтин трик ќе успеете да ги избегнете не само комарците, туку и мувите.
Read more

Дали мајката смее да дои додека има покачена температура?

Новопечените мајки се соочуваат со многу прашања и непознати ситуации. Токму затоа често треба да бидат внимателни повеќе од вообичаено и да ги слушаат советите на педијатрите.
Read more

Предлог за ручек: Пилешко со тиквички во крем сос

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.
Read more
реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more