Живот

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Копија од познатата слика Мона Лиза од ренесансниот уметник Леонардо да Винчи од 17 век е продадена на аукција во Париз за 2,9 милиони евра.
Read more

Бившата на Џеф Безос подари 2,7 милијарди долари во добротворни цели

Мекензи Скот, бившата сопруга на Џеф Безос, најави дека ќе подари уште 2,7 милијарди долари во добротворни цели.
Read more

Трите најзрели хороскопски знаци

Јарецот, Ракот и Девицата важат за најзрели хороскопски знаци на кои дефинитивно секогаш може да сметате, велат астролозите.
Read more
play_arrow

Застрашувачка глетка во Австралија: По поплава има инвазија на пајаци

Во Австралија луѓето сведочат на застрашувачка глетка, илјадници пајаци се појавија во одделни региони на земјата, прекривајќи огромни површини со пајажина.
Read more
play_arrow

Како се одмара антиѕвездата Никола Јокиќ во Србија?

Никола Јокиќ пред една недела стана МВП во НБА лигата. Неговиот следен договор ќе биде најголемиот во историјата на кошарката.
Read more

Трите најмоќни астролошки знаци

Иако секој хороскопски знак има свои предности, сепак постојат одредени знаци кои имаат вродена способност да ги шармираат луѓето со својата уникатност и шарм, пишува ETimes.
Read more

Зошто е потребна Парада на гордоста?

Втората Парада на гордоста во Скопје ќе се одржи на 26 јуни 2021, во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ).
Read more

НаТочак реагираат: Што направила државата за да го помогне движењето со велосипед или тротинет?

Премиерот Зоран Заев денеска соопшти дека Владата ќе воведе еколошка такса за нафтата од 3,5 денари.
Read more
play_arrow

Како радикалните градинари го окупираа Њујорк?

Градот Њујорк изгледаше многу поразлично во 60-тите и 70-тите. Остриот економски пад значеше масовно неинвестирање и урбано пропаѓање, особено во посиромашните населби.
Read more
play_arrow

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Во најновото видео на YouTube каналот Kurzgesagt –In a  Nutshell во интересно анимирано видео е објаснето како изгледало исчезнувањето на диносаурусите откако на Земјата се случил удар од астероид.
Read more

Италија планира да направи атракција од морничав затворски остров

Италијанските власти планираат напуштен вулкански остров во Тиренско Море, на којшто пред 56 години се наоѓал затвор, да го претворат во туристичка атракција отворена за посетители, пренесе CNN.
Read more

Најтоксичните совети за самопомош што не треба да ги слушате

Не е секој роден со завидно ниво на самодоверба. Некои треба да работат напорно на тоа.
Read more
реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more