Мајката на Елон Маск е модел на 69 години: Допрва почнувам

Младоста не е сѐ, барем не за 69-годишната манекенка и модел Маје Маск која ги руши табуата и границите во модната индустрија.

Мајката на милијардерот и иноватор Елон Маск е модерна жена која има изградено свое име независно од мега популарниот син кој е сопственик на „Tesla“ и „Space X“.

Маје ја почнала кариерата како модел на 15 години во Јужна Африка, но токму во изминативе години, во шестата деценија од нејзиниот живот таа го дожувува цутот на успехот.

Нејзиниот успех не се должи само на трендот на враќање на сцената на низа супермодели од 90-тите, ниту пак на напорите на модната индустрија да ја прошири разноврсноста и да го редефинира поимот за убавина. Тоа се должи и на нејзиниот пркосен и неуморен дух.

„Во изминативе 50 години немав работено толку колку во 2017“, вели таа.

На ревиите за сезоната пролет 2018 во Милано, Париз, Лондон и Њујорк видовме рекорден број на модели на пистата кои се во петтата и шестата деценија од животот – вкупно 27, според Fashion Spot.

Маје Маск има договор со агенцијата IMG Models со која работат супермоделите Жизел Бундшен и Џиџи Хадид.

Нејзини фотографии ги краселе насловните страници на познати списанија како New York Magazine, Elle Canada и VOGUE Korea. Таа исто така е најстарата бренд амбасадорка на американската козметичка компанија CoverGirl.

Маје, која е баба на десет внуци, смета дека тоа што ја оставила косата природно да ѝ побели и не направила ништо да ги покрие седите влакна ѝ помогнало во кариерата.

Таа додава дека кариерата на модел носи и предизици.

„Морам да ги планирам сите оброци и ужинки во текот на денот, или ќе излетам од шини и ќе се здебелам“, вели Маје Маск, која е дипломиран нутриционист со две магистерски дипломи.

„После ми требаат две недели строг режим да ослабам. Носам британска величина 8, значи не сум баш слабичка.“

Иако можеби модната индустрија бавно ги проширува хоризонтите кога е во прашање возраста, Маск продолжува со работа и се надева дека ќе работи и во нејзините 70-ти и подоцна. Нејзините ангажмани се инспирација за ангажирање и на други модели на нејзина возраст.

„Прекрасно е што брендовите, списанијата и дизајнерите се фокусираат на реални приказни за постарите жени. Младите модели се радуваат кога ќе ме видат на некој настан бидејќи тоа е надеж за нивната иднина. Мојот хаштаг е #ДопрваПочнувам.“

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Не треба да се аплицира за домашната платежна картичка, проверете онлајн дали ви следува

Read more

Стил

Ирина Шајк секси за Intimissimi

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Ретро њујоршки глам во модниот коктел на Terziya

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Блерта Османи е новата надеж на македонската модна сцена

Read more

Магазин

Лекот ибупрофен се тестира како терапија за COVID-19

Читај повеќе

За што лажат мажите кога станува збор за сексот?

Читај повеќе

Што другите луѓе мислат за вас според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Читај повеќе
  • play_arrow

Родната куќа на Хитлер ќе стане полициска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку протеини треба да внесувате дневно?

Читај повеќе
  • play_arrow

На Меланија не ѝ е дојдено до смеење

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна масажа со месарски ножеви - дали би ја пробале?

Читај повеќе
  • filter

И ѕвездите протестираат против полициската бруталност и расизмот во САД

Читај повеќе