ИЗБОР ЗА ПЕСНА НА ЕВРОВИЗИЈА 2021

Македонија оди на Евровизија 2021, но дали со Васил?

Александра Спасеска
/ 27.10.2020 / 19:54

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) објави дека 41 земја го потврдила учеството на Евровизија 2021, што треба да се одржи следната година во холандскиот град Ротердам.

Според објавените информации на официјалната веб-страница, меѓу учесниците ќе биде и претставникот од Република Северна Македонија.

Учеството на натпреварот следната година го потврдија истите земји што требаше да настапат на годинешниот Избор за песна на Евровизија, кој беше откажан поради пандемијата со COVID-19.

Поради откажувањето на натпреварувачкото шоу, Европската радиодифузна унија донесе одлука следната година повторно да им ја препушти организацијата на Евросонг на Холанѓаните, а настанот се очекува да се одржи од 18 до 22 мај 2021 година.

Remote video URL

„Благодарни сме за посветеноста на 41 радиодифузер да помогнат во реорганизацијата и враќањето на Евровизија“, рече Мартин Естердал, извршен супервизор на натпреварот.

Тој додаде дека ЕБУ, заедно со холандските радиодифузери NPO, NOS и AVROTROS, работат на четири сценарија за одржување на Евровизија следната година и дека тие се во постојан контакт со сите учесници.

„Тимот холандски радиодифузери работи напорно за да овозможи дека Евровизија ќе ги пружи возбудата и иновациите што ги очекуваат повеќе од 180 милиони гледачи, и покрај околностите кои претставуваат вистински предизвик“, истакна Естердал.

Организаторите имаат поставено високи критериуми за претстојниот настан и се подготвува протокол со цел да се заштити здравјето на вработените, учесниците, новинарите и посетителите.

Освен Северна Македонија, на Евросонг 2021 ќе учествуваат и Албанија, Австралија, Австрија, Азербејџан, Белгија, Белорусија, Бугарија, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Франција, Грција, Грузија, Хрватска, Ирска, Исланд, Италија, Израел, Ерменија, Кипар. Летонија, Литванија, Малта, Молдавија, Германија, Норвешка, Полска, Португалија, Романија, Русија, Сан Марино, Словенија, Србија, Шпанија, Швајцарија, Шведска, Велика Британија, Украина и домаќинот Холандија.

Кој ќе ја претставува Северна Македонија?

По објавувањето на веста од ЕБУ, Редакцијата на Kajgana.com стапи во контакт со Васил Гарванлиев, кого Македонската радиотелевизија го избра за претставник на Република Северна Македонија на Изборот за песна на Евровизија 2020 во Ротердам.

Васил Гарванлиев (Фото: Бојан Стоилковски)

На нашето прашање дали тој конечно ќе се качи на евровизиската сцена како учесник (тој беше дел од евровизискиот тим на Тамара Тодевска како придружен вокал на Евросонгот во Тел Авив во 2019 година), Васил вели дека засега и тој си го поставува истото прашање и дека нема уште никакви официјални вести од МТВ.

„Дали сакам и заслужувам да ја добијам шансата да застанам на таа огромна сцена и да ја претставувам Македонија? Да!“, категорично вели Васил.

Оперскиот и поп-пејач додава дека ние сме една од седумте земји кои немаат ништо потврдено во поглед на кандидатот, а сите други земји со интерен избор ги имаат потврдено истите пејачи.

„Многу чудно време! Корона ни постави една голема ‘корона пауза' на сите над главата и полека се навикнуваме на новата нормала. Ако се прашувам јас, целиот Евросонг клас од 2020 година заслужува да си ја претстави својата земја во 2021“, вели Васил и додава дека веднаш штом добие информација од МТВ ќе ја сподели со нас и нашите читатели.

Васил Гарванлиев (Фото: Бојан Стоилковски)

На одложениот Евросонг, Васил требаше да се претстави со песната „You“.

Remote video URL

Тамара Тодевска со песната „Proud“ го постигна најголемиот успех на нашата земја во досегашните учества на Изборот за песна на Евровизија и со кумулативни 305 поени го освои седмото место во 2019 година. Според гласовите на жиријата, песната „Proud“ беше на прво место со освоени 247 поени.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Музика

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

„Easy On Me“: Слушнете ја новата песна на Адел

Read more
 

Сцена

Болдвин нишанел кон камера кога ја усмртил Хачинс

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина Џејмс Мајкл Тајлер – Гантер од „Friends“ ја загуби битката со ракот

Читај повеќе

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавена аудиоснимка од повикот во Брза помош откако Болдвин пукаше во колегите

Читај повеќе

„Sex and the City“: Приказна по која не треба да се водите

Читај повеќе

Нови детали за инцидентот со Болдвин: На филмскиот сет имало големи проблеми

Читај повеќе

Алек Болдвин: Срцето ми е скршено поради трагичниот инцидент

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сите фризури на Џенифер Анистон: Од легендарната Рејчел до шишките во „Horrible Bosses“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Први снимки од местото на трагедијата: Болдвин пукал во импровизирана црква

Читај повеќе