ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Македонската делегација продефилира на отворањето на Игрите во Токио

Предводени од знаменосецот Дејан Георгиевски и веднаш до него Арбреша Реџепи, на „Националниот стадион“ во Токио, попладнево зачекорија македонските натпреварувачи кои ќе ја претставуваат нашата земја на Олимписките игри 2020.

Македонската експедиција на свеченото отворање се појави како 50-та, а делегациите излегуваа според имињата на државите на јапонски.

Први од македонските спортисти ќе настапат Филип Деркоски (пливање – 400 м.) и Борјан Бранковски, спортско стрелаштво 10 м. воздушен пиштол кои на Олимписките игри ќе се натпреваруваат утре.

Реџепи (џудо – 52 кг) ќе настапи на 25 јули, а истиот ден ќе се одржат и борбите за медал во нејзината категорија.

Георгиевски (теквондо) во категоријата +80 кг ќе настапи на 27 јули, а истиот ден ќе се одржат и борбите за медал во неговата категорија.

Миа Блажевска-Еминова ќе настапи на трката на 100 м. (пливање) на 28 јули.

Јован Стојоски (атлетика) во трката на 400 м. ќе настапи на 1 август, а финалето на оваа трка е на 2 август.

Пуликсена Јованоска (карате, кати) ќе настапи на 5 август, а истиот ден ќе се одржат и борбите за медал.

Последен на Олимписките игри ќе настапи Нуров Магомедгаџи (борење слободен стил, 97 кг). Неговите борби во осминафиналето започнуваат на 6 август, а следниот ден ќе се одржат и борбите за медал во оваа категорија.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Останати спортови

Усик го победи Џошуа и стана светски шампион во тешка категорија

Read more

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Read more

Италијански боксер величеше нацизам во рингот

Read more

Боксерот Пакјао ќе се кандидира за претседател на Филипини

Read more
 

Спорт

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик го победи Џошуа и стана светски шампион во тешка категорија

Читај повеќе

Норис ја освои пол-позицијата за ГН на Русија

Читај повеќе

Младиот фудбалер на Ливерпул вчудовиден од изгледот во играта FIFA 22

Читај повеќе

Радукану го отпушти тренерот кој ја доведе до победа на УС Опен

Читај повеќе

Гуардиола: Немаме таква моќ во нападот како Јунајтед, Челзи и Тотенхем

Читај повеќе

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе