Македонски „Бастион“ во репортажа на Guardian за југословенската поп музика од 80-тите

Британски Guardian направи репортажа за неповторливата поп музика во 80-тите што се создаваше на територијата на поранешна Југославија и секако – македонските музичари не беа заобиколени.

Репортажата отвора со фактот дека во „бруталистичкиот Нов Белград... во подрумот на спортска сала, се роди првата дискотека во социјалистичка Југославија.“ Се истакнува дека „пред да се појават економските и етничките линии на поделба“ земјата некое време била „успешен социјалистички експеримент, со отворено општество и живописен културен живот“.

Во текстот, секако, се спомнува и дека во Скопје, Македонија, Кирил Џајковски го формирал „Бастион“ со пејачката Ана Костовска, текстописецот Милчо Манчевски и Љубомир Стојсављевиќ на бас. Guardian пишува дека иако групата постоела релативно кратко време, извршила силно влијание.

Се цитира Флора Питроло, која повторно го издаде LP на Бастион од 1984 година преку нејзиниот ACC Records во 2018 година, како го коментира изданието како „ритмички брз скапоцен камен на еклектичниот, експертски синт бран – жанрвски љубопитен, но втемелен во еден светол, гламурозен поп сензибилитет“.

Понатаму се образложува како Џајковски, кој тогаш уште бил во средно училиште, ја собирал опремата за свирење и снимање.

„Тоа беа класични парчиња опрема - имав 808 и Jupiter-4 Roland...  сѐ се свиреше во живо на снимка кога снимавме.“

„Луѓето се збунети - Југославија никогаш не беше дел од Источниот блок“, објаснува Џајковски.

„Креативно, тоа беше навистина убав период. Во моите спомени, тоа не е извалкано со политика или нешто слично“.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Музика

Топ 10 женски групи кои повеќе не постојат

Read more

Billboard ја прогласи најдобрата песна на сите времиња

Read more

Spotify поради Адел ја укина опцијата shuffle за албуми

Read more

Мерилин Менсон ја продаде вилата со „соба за силување“ за речиси 2 милиони долари

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 женски групи кои повеќе не постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

Студент од Северна Кореја осуден на смрт поради криумчарење на серијата „Squid Game“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за новиот филм „American Refugee“

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот документарец за Битлси го демистифицира распаѓањето на Фамозната четворка

Читај повеќе
  • play_arrow

Billboard ја прогласи најдобрата песна на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата корејска серија „Hellbound“ руши рекорди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ридли Скот ги обвини младите и технологијата за неуспехот на „The Last Duel“

Читај повеќе

Кијану Ривс: Изгледа уште сум во брак со Винона Рајдер

Читај повеќе