Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Македонската женска фудбалска репрезентација славеше победа против Косово со 3-1 (2-1) на првиот контролен натпревар меѓу двете селекции одигран синоќа на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје.

Македонските фудбалерки до триумфот дојдоа со пресврт, откако косовска репрезентација поведе со голот на Блерта Шаља од пенал.

Ленче Андреевска во 19. минута и Хана Мустафа седум минути подоцна донесоа предност за Македонија до крајот на полувремето, а печат на победата стави Андреевска во 62. минута со својот втор гол на натпреварот.

Двете репрезентации во понеделник во Приштина на стадионот „Фадиљ Вокри“ со почеток во 19 часот ќе го одиграат вториот контролен натпревар. 

реклама

Фудбал

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Read more

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Read more

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Read more

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Read more
 

Спорт

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Читај повеќе

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Читај повеќе
  • play_arrow

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Читај повеќе
  • play_arrow

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Читај повеќе

Чави: Левандовски ќе почне да дава голови, само е прашање на време

Читај повеќе

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Читај повеќе
  • play_arrow

За неколку седунди 8 болиди се забија во ограда

Читај повеќе