Македонските ракометари вечерва ги завршуваат успешните евроквалификации

Македонската машка ракометна репрезентација вечерва од 18 часот против Швајцарија во Скопје во СЦ „Јане Сандански“ ќе го одигра завршниот натпревар од квалификациите за пласман на Европското првенство 2022.

Македонскиот состав влегува во завршниот евроквалификациски дуел без резултатски императив по обезбедениот пласман на завршниот турнир што идната година ќе се одржи во Словачка и Унгарија.

Во пресрет на последното коло во квалификациската група 7, македонските ракометари се второпласирани со идентични осум бодови како и лидерот Данска, додека Швајцарија со четири бодови е третопласирана, а Финска без бодови е на последното место.

За вечерашната пресметка против Швајцарија капитенот и селектор Кирил Лазаров избра 15 ракометари, меѓу кои очекувано не е повредениот Дејан Манасков.

Состав: Митревски, Велковски, Стоилов, Лазаров, Ѓорѓиев, Талески, Томовски, Миркуловски, Маркоски, Кузмановски, Костески, Георгиевски, Младеновиќ, Пешевски, Маџовски, Мишевски. 

реклама

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Триесет и четири жени го тужат Pornhub

Read more

Почна реконструкцијата на едно од најубавите шеталишта во Скопје

Read more

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Read more

Ракомет

Вардар четвртфиналист во СЕХА лигата

Read more

Вардар 1961 по рекорден 14. пат македонски ракометен првак

Read more

Лазаров објави поширок список на ракометари за јунските пријателски

Read more

Рекорден седми „Фајнал фор“ за Кире Лазаров

Read more
 

Спорт

Кристијано Роналдо е најследена личност на Instagram

Читај повеќе

Ибрахимовиќ го оперираше коленото

Читај повеќе

Пандев го пропушти денешниот тренинг поради проблеми со зглобот

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: ЛА Клиперс првпат во клупската историја во конференциско финале

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокумбо за мајсторката со Бруклин: Ние сме создадени за овој момент

Читај повеќе

Македонските фудбалери се селат во Амстердам

Читај повеќе
  • play_arrow

Холандија трета селекција со обезбеден пласман во плејофот

Читај повеќе

Сејдини: Фудбалерите демонстрираат желба за победа

Читај повеќе

Белгија ја победи Данска и обезбеди осминафинале

Читај повеќе