Македонските ракометарки против Украина во баражот за СП 2023

Украина ќе биде противник на македонската женска ракометна репрезентација во баражот за пласман на Светското првенство идната година, одлучи ЕХФ денес со жрепка.

Македонскиот состав ќе биде домаќин на првиот натпревар на 7 /8 април, додека реваншот е на 11/12 април.

Светското првенство 2023 ќе се одржи во Данска, Шведска и Норвешка, а пласман на завршниот турнир покрај домаќините обезбедија и Франција, Црна Гора и Холандија, како најдобро пласирани репрезентации на ЕУРО2022.

Бараж натпреварите за пласман на СП 2023 беа одредени со жрепка во Љубљана каде утре во финалето на тековното Европско првенство ќе играат Данска и Норвешка. 

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Тајните на женското задоволство: Какви оргазми се бран, вулкан и лавина?

Read more

Ракомет

Ракометарите ја совладаа Јужна Кореја и завршија на 27. место

Read more

Ракометниот свет во шок: Бруно Мартини уапсен поради педофилија

Read more

Ракометарите го средија Мароко - со Јужна Кореја ќе играат за 27. место

Read more

Ракометарите загубија од Тунис

Read more
 

Спорт

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Читај повеќе

Украина ќе ги бојкотира ЛОИ во Париз ако настапат руски и белоруски олимпијци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе