Макрон: Борбата против расизмот не треба да ја брише историјата

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави синоќа во телевизиско обраќање до нацијата дека борбата против расизмот не треба да доведе до прекројување на историјата поради омраза, по одржаните протести низ светот поради убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд во САД.

– Ќе бидам јасен: Републиката нема да избрише ниту едно име од својата историја. Нема да заборави ниту едно од своите уметнички дела, нема да урива споменици, истакна Макрон во својот говор.

Тој ја даде оваа изјава откако демонстранти во голем број градови низ светот уриваа статуи на историски личности кои биле поврзани со ропство или други облици на кршење на човековите права.

реклама

Свет

Трамп: Спречивме масовни убивања меѓу Србија и Косово

Read more

Црн рекорд: 13.498 новозаразени во еден ден во Франција

Read more

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Read more

Вести

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Читај повеќе

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп: Спречивме масовни убивања меѓу Србија и Косово

Читај повеќе

Македонски државјанин уапсен во Косово

Читај повеќе

Утре одлука за дневниот престој во училиштата

Читај повеќе

Дали пензионирањето порано ќе го оптовари Фондот?

Читај повеќе

Црн рекорд: 13.498 новозаразени во еден ден во Франција

Читај повеќе

Што ќе значи „Ѕвезда плус“ за туризмот и угостителите во земјава?

Читај повеќе

Комисијата одлучува за целодневна настава

Читај повеќе