ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Манчестер Сити се откажа од државна помош

Вработените во клубот ќе бидат на принуден одмор, но богатиот клуб нема да земе ниту фунта државна помош туку платите во целост ќе им ги исплаќа од сопствен џеб.

Британската влада одлучи да им помогне и на богатите премиерлигаши, а Ливерпул, Тотенхем, Њукасл, Борнмут и Норвич радо ја прифатија оваа помош. Манчестер Сити одлучи дека има доволно пари за да се справи со финансиската криза, сите вработени ќе ги добијат платите 100 посто, а за тоа „Граѓаните“ нема да земат ниту фунта помош.

Омар Берада, кој е главен оперативен директор на клубот од Манчестер, ја потврди одлуката на управата која ја пренесе клупскиот потпарол.

„По одлуката на управата минатата недела, потврдуваме дека Манчестер Сити нема да ги користи мерките на британската Влада за финансиска помош на персоналот поради коронавирусот“, откри портпаролот на клубот.

„Остануваме посветени на заштитата на нашите луѓе, нивните работни места и нашиот бизнис, а во исто време правиме сѐ што можеме за да ја поддржиме нашата заедница во овој доста тежок период“, додаде тој.

Британската Влада покрива 80% од трошоците на вработените во клубовите, изземајќи ги играчите, а клубовите кои веднаш ги прифатија овие мерки доживеаја јавна осуда.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Нови 89 случаи на заразени со коронавирусот, починати 7 лица

Read more

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more

Филипче: Огромен дел од новозаразените не се придржувале до мерките

Read more

Фудбал

Серија А почнува со Торино - Парма?

Read more

Шпанците се на ред - Севиљано ќе ја отвори обновената Ла Лига

Read more

Шкупи и Струга не веруваат во тестовите на СФМ

Read more

Македонија ЃП: Со глава во ѕид не се оди, ги прекинуваме сите активности

Read more

Спорт

Серија А почнува со Торино - Парма?

Читај повеќе

Шпанците се на ред - Севиљано ќе ја отвори обновената Ла Лига

Читај повеќе
  • filter

Хитлер и сериски убиец на трибините предизвикаа скандал

Читај повеќе

Шкупи и Струга не веруваат во тестовите на СФМ

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА првак истепа момче на улица, се правда дека нема врска со расизам

Читај повеќе

Македонија ЃП: Со глава во ѕид не се оди, ги прекинуваме сите активности

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на Санчо во убедливиот триумф на Борусија над Падерборн

Читај повеќе
  • play_arrow

Дарко, Дарко, Дарко! Прв гол на Чурлинов за Штутгарт

Читај повеќе

Гасперини имал COVID-19 кога ја водел Аталанта против Валенсија

Читај повеќе