Манчевски: Најчесто бараните документи се достапни електронски, да не се оди по шалтери

Најчесто бараните документи ќе можат да се добијат по електронски пат. Да ги избегнеме чекањата по шалтери, апелираше денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на попладневната прес-конференција со министерот за здравство Венко Филипче.

- Во насока на сите мерки кои ги презема владата против ширењето на корона вирусот, апелираме до сите граѓани коишто имаат потреба од услуги или различен вид на консултации со државните институации тоа да го прават по електронски пат за да се намали фреквенција на движење и редовите на чекање, особено за оние документи коишто им се најмногу потребни, изјави министерот.

Изводите од матични книги на родени и умрени може да се добијат по електронски пат, а тој документ ќе биде целосно валиден.

„На порталот uslugi.gov.mk има вкупно 128 услуги кои им се достапни на граѓаните од сечиј дом. Потврдите за документи од најпосетуваните институции како што се Фонд за здравствено и пензиско осигурување, Министерство за труд и социјална политика, АВРМ, централниот регистар, изводи од матични книги на родени, венчани и умрени можат да се добијат по електронски пат“, изјави министерот.

„За 744 други услуги може да се прочитаат сите други информации за целосното издавање на секој документ. Нема потреба да се посетува некоја државна установа за да се бараат информации. Апелираме граѓаните да ги користат овие услуги коишто им се достапни“, вели министерот.

реклама

Скопјани масовно заминаа кон Маврово, Струга и Охрид за да го избегнат полицискиот час

Read more

Полициски протокол за влез и излез од државата за време на карантинот

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Охриѓанец лажно се претставувал како сообраќаен полицаец

Read more

Македонија

Над 150 позитивни случаи на COVID-19 во изминатото деноноќие

Read more

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Read more

Репризи од „Култура во време на корона“ за време на полицискиот час во Скопје

Read more

Регистрирани 591 прекршок за неносење заштитна маска

Read more

Вести

Над 150 позитивни случаи на COVID-19 во изминатото деноноќие

Читај повеќе

Италија ни по 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Читај повеќе

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Репризи од „Култура во време на корона“ за време на полицискиот час во Скопје

Читај повеќе

Со грабнувачот на малата Медeлин Мекен била и девојка од Косово

Читај повеќе

Куомо ги повикува демонстрантите да се тестираат на коронавирус

Читај повеќе

Регистрирани 591 прекршок за неносење заштитна маска

Читај повеќе

Од денеска се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

Читај повеќе

Веќе 14 дена нема новозаразени од коронавирус во Нов Зеланд

Читај повеќе