Манго фармерот кој ги освои фудбалските љубители

Буцко, но брани како пантер. Видеото од австралискиот одгледувач на манго, кој во слободно време е голман, го освои фудбалскиот свет.

За голманот Нелсон Њу не слушнал никој, никој освен неговите соиграчи и другари. Но, сега цел свет слушна и тоа сосема неочекувано.

Во вторникот во далечната Австралија се играше натпреварот помеѓу Куинсленд Лајонс и Касуарина, два анонимни клуба со уште поанонимни играчи. Се работи за натпревар од шестнаестинафиналето на австралискиот ФФА куп каде настапуваат сите можни кубови од земјата, па оттаму и многуте аматерски клубови.

Домашните водеа со 3:0 кога гостинскиот тренер реши да направи замена на голманите, а во игра влезе Нелсон Њу. Веднаш се издвои од останатите на теренот, не поради дреч жолтиот дрес, туку поради неговиот физички изглед кој воопшто не наликува на фудбалер - буцко, со доста килограми повеќе.

Но, Нелсон иако до крајот прими три гола за победа на „Лавовите“ од 6:0, за него почнаа да се вртат видеа и тоа не со цел да го исмејуваат, туку да покажат дека упорноста и желбата се исплатат. Неговите одлични одбрани станаа хит ширум светот.

Remote video URL

Инаку, Нелсон е фармер кој за да преживее одгледува манга, тропско овошје кое кај нас го има по маркетите по прилично скапа цена.

Неговите сограѓани велат дека е веројатно најдобруот голман кој излегол од Дарвин, главниот град на австралиската федерална територија Северна Територија.

Тагови
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Фудбал

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Read more

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Read more

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Read more

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Read more
 

Спорт

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Читај повеќе

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе