Марија Аљохина од „Пуси рајот“ побегна од Русија

Марија Аљохина, истакната членка на рускиот женски бунтовнички панк-рок бенд „Пуси рајот“, побегна од земјата и покрај тоа што била под полициски надзор, како што соопшти нејзиниот адвокат вчера.

Правникот Даниил Берман за тамошните медиуми изјави дека Аљохина повеќе не е на руска територија. Тој вели дека не знае како ја напуштила Русија бидејќи била под постојан надзор. Според непотврдени податоци, панк-бунтовничката ја напуштила зградата облечена во униформа на курирската служба. Во мигов не е познато каде таа се наоѓа.

Аљохина неколкупати беше мета на руското правосудство. Во септември ѝ беше забрането да излезе од дома ноќта кога повика на протести поради ослободувањето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални.

Против неа безбедносните служби и од почетокот на годинава поднесоа повеќе обвиненија.

Во 2012 година, Аљохина и другите членки на „Пуси рајот“ станаа познати по настапот во катедрала во Москва, кога три од нив беа осудени на по две години затвор за хулиганство и поттикнување верска омраза. 

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Музика

Шакира непрепознатлива по раскинувањето со Пике

Read more

Бијонсе објави нова песна, не ги одушеви обожавателите

Read more

Шакира објави нова песна, обожавателите мислат дека е посветена на Пике

Read more

10 работи што не сте ги знаеле за Фреди Меркјури

Read more
 

Сцена

Шакира непрепознатлива по раскинувањето со Пике

Читај повеќе
  • play_arrow

Бред Пит најави крај на кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен нов трејлер за четвртата сезона на „Stranger Things“

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Козби виновен за сексуална злоупотреба на малолетничка

Читај повеќе
  • play_arrow

Бијонсе објави нова песна, не ги одушеви обожавателите

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 тајни агенти од филмовите

Читај повеќе

Џенифер Анистон снимаше филм во Париз: Украина е толку блиску

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален тизер за новиот филм за Мерилин Монро

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира објави нова песна, обожавателите мислат дека е посветена на Пике

Читај повеќе