Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Марио Манџукиќ објави крај на својата импресивна кариера во септември, но очигледно не се одмараше долго.

Легендарниот хрватски напаѓач се запиша на тренерската академија ХНС и оди на курс за УЕФА Б лиценца, што е почеток на патот до УЕФА ПРО лиценцата потребна за водење клубови, на пример во првата ХНЛ.

Манџукиќ го чекаат 160 часа настава, по што ќе треба да ги положи испитите со, во просек, многу добар успех, а нема да смее да има ниту една двојка. Доколку одлучи да се запише на курс за УЕФА А лиценца, што е сосема очекувано, ќе мора да одработи и една година тренерска пракса, што би можел да го направи во стручниот штаб на хрватската репрезентација доколку постои волја од двете страни.

Патот до добивање ПРО лиценца е многу долг и за хрватските фудбалери многу подолг отколку за поранешните професионалци во некои други земји, како што е Германија. Ако редовен ги полага испитите, Манџукиќ може да добие ПРО лиценца за шест до седум години, а потоа теоретски може да стане „вистински“ тренер. Предавањата за категориите Б, А и ПРО на Манџукиќ ќе чинат околу 20.000 куни (околу 2.700 евра).

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Фудбал

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Read more

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Read more

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Read more

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Read more
 

Спорт

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Читај повеќе

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Читај повеќе

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Читај повеќе

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Читај повеќе

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте за бламажата во Словенија: По три недели почнувам да ја разбирам ситуацијата во Тотенхем

Читај повеќе

Каде да се гледа мундијалската жрепка?

Читај повеќе

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено видео на кое Роналдо урла по играчите на Јуве: Играме како го*на

Читај повеќе