Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Поранешниот играч на Јувентус и на репрезентацијата на Италија е спремен за нова кариера, овој пат како градоначалник на својот роден град.

Италијанските медиуми тврдат дека Клаудио Маркизио има намера да се кандидира за градоначалник на Торино. Тој минатата недела, навистина, сам откри дека размислува за политичка кариера, а сега два сериозни итлаијански медиуми ја споделија новата вест.

Според дневниот весник La Stampa и ТВ каналот Sky TG24, Маркизио е на листата од неколкумина предлог-кандидати за градоначаник од Демократската партија.

ПД има 37 места во италијанскиот Сенат и 17 во Европскиот парламент, а претседател е Николо Ѕингарети.

Локалните избори во Торино ќе се одржат во октомври. Актуелна градоначалничка е Кјара Апендино од партијата Движење 5 ѕвезди на комедијантот Бепе Грило.

Маркизио речиси целата своја кариера ја мина во Јувентус, клубот каде што и ги направи првите фудбалски чекори. Една сезона играше како позајмен во Емполи, а кариерата ја заврши со една сезона во руски Зенит пензионирајќи се во 2019 година. За репрезентацијата на Италија одигра 55 натпревари и постигна 5 голови.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Фудбал

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Read more

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Read more

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Read more

И ВАР греши: Поништен гол оти проверија погрешен играч

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медеведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе
  • play_arrow

И ВАР греши: Поништен гол оти проверија погрешен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

Вовед во местење фудбалски натпревари

Читај повеќе

Барселона лидер на листата 20 највредни клубови во светот

Читај повеќе

Баерн и Порто вечерва бркаат историски пресврти

Читај повеќе