Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Марсеј предводен од хрватскиот селектор Игор Тудор направи големо изненадување во осминафиналето од Купот на Франција со 2:1 нокаутирање на моќниот ПСЖ на својот „Велодром“.

Головите за Марсеј ги постигнаа Санчес (11 метри) во 31. минута и Малиновски во 57. минута. Рамос погоди со глава за гостите по корнер во судиското надополнување на првото полувреме. Парижаните дојдоа без повредениот Мбапе, но ги вклучија Меси и Нејмар.

Домашните поведоа од пенал. Маркињос реализираше пенал над Ченгиз Ундер, а Алексис Санчес мирно го совлада Донарума. Сепак, во судиското надополнување по корнер, Рамос постигнува гол со глава за 1:1. Сепак, тој гол не го скрши тимот на Тудор, кој продолжи да ги стиска гостите и вроди со плод во 57. минута. Топката се одби околу шеснаесетникот на ПСЖ и стигна до Малиновски, кој со фантастичен удар од работ од 16 метри ја погоди гредата.

Во претходните осминафинални натпревари, Лион го победи Лил со 6:4 (2:2) по изведувањето пенали. Над 11-годишникот и Нант избори пласман во четврт-финалето на гостувањето кај Анже, по 90 минути беше 1:1, а по 11-годишникот 5:3 за Нант. И Анеси го совлада ФК Париз како гостин со вкупни 7:6, по 90 минути исто така беше 1:1. Како гостин второлигашот Родез го изненади Оксер совладувајќи го со 3:2, Тулуз со 3:1 го совлада Ремс, а Гренобл Виерзон со 1:0. Лориен - Ленс ќе играат денес.

Тагови

Арсенал ја продолжи борбата за тројната круна со најголемата победа против Челси во својата историја

Поранешен играч на Реал беше милионер, сега се занимава со необичен бизнис за да преживее

Лапорта: Можеби ќе побараме преигрување