Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Мартина Навратилова соопшти дека го победила ракот на грлото и на дојката.

66-годишната поранешна тенисерка минатата година објави дека се соочува со тешка дијагноза, но најави и дека ќе се бори онолку колку што е потребно за да ја победи подмолната болест. На крајот успеа.

„Колку што знам, веќе немам рак“, рече Навратилова во интервју со Пирс Морган на TalkTV. Легендарната тенисерка изјави дека ѝ останале уште две недели превентивно зрачење, но дека во основа приказната е завршена и дека сега го чека само конечниот процес на заздравување.

Дијагнозата ја исплаши

Пред дијагнозата Навратилова планирала да посвои дете со сопругата Јулија Лемигова, но после тоа решила да не брза бидејќи не е сигурна колку долго ќе биде жива, а особено колку долго ќе може да се грижи за детето.

„Бев во паника три дена. Мислев дека нема да го видам следниот Божиќ. Размислував само за тоа што сакам да правам до крајот на мојот живот. Можеби ова звучи глупаво, но размислував каков бесен автомобил сакам да возам ако имам уште една година живот“, рече Навратилова.

реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Read more

Тенис

Informer: Ѓоковиќ тајно примен на Ургентен во Белград

Read more

Невролог ја анализира бизарната повреда на Ѓоковиќ: Колку ќе му се одрази на играта?

Read more

Ѓоковиќ би можел да се збогува со тенисот по Олимпијадата

Read more

Ѓоковиќ го боли ударот од шишето: По дебаклот во Рим најави дополнителни прегледи

Read more
 

Спорт

Де Роси презема одговорност: Не е виновна Аталанта што не сме во ЛШ

Читај повеќе

Шпанците открија како Чави го измамил Лапорта

Читај повеќе
  • play_arrow

„Метла“ за Индијана – Бостон ќе се бори за титулата во НБА лигата

Читај повеќе

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Скоти Пипен не знаеше ништо за клубовите што играа фајнлфор, ама му легна баклавата

Читај повеќе

Струга ги дозна противниците за ЛШ - ќе се надева на фортуната

Читај повеќе

Daily Mail: Пеп си оди од Сити, неколку кандидати за негов наследник

Читај повеќе

Гачевски оптимист: Наредната сезона одиме по титулата

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ и Ирвинг незапирливи за Минесота, Далас е на победа од големото финале

Читај повеќе