Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Домородното население Марубо, кое живее во мали колиби покрај реката Итуи во Амазон, доби интернет, а со тоа и многу проблеми.

Тие добија пристап до брз интернет преку Starlink на Маск, а заедницата ја прифати технологијата, зачудена што сега можат да се јават на 911 кога некој ќе биде каснат од отровна змија или да контактираат со далечни роднини.

Но, откако техничарите пристигнаа во кампот со антени за да го поврзат на интернет далечното племе од 2.000 луѓе, имаше некои помалку посакувани последици. Критичарите предупредуваат дека членовите на племето станале мрзеливи и времето го поминуваат лежејќи се во хамаки и цел ден залепени за телефоните за да пишуваат пораки на WhatsApp или да разговараат со непознати на Instagram.

Освен тоа, веќе има извештаи за млади мажи кои станале сексуално агресивни откако откриле порнографија, изјави за The New York Times Алфредо Марубо, водач на Здружението на жители на Марубо.

Младите мажи израснати во култура каде што бакнувањето во јавност се смета за скандалозно, сега споделуваат експлицитни видеа едни со други во групни разговори, вели водачот.

„Се грижиме дека младите ќе сакаат да го пробаат тоа“, рече тој.

Алфредо предупреди дека припадниците на племето престанале да разговараат со своите семејства откако добиле пристап до интернет. Еден племенски старешина, Цаинама Марубо, вели дека сите „биле среќни“ кога пристигнал интернетот, но сега работите се смениле на полошо.

Поради сето ова, племето морало да воведе строги правила за користење на интернет.

Еден од лидерите, Еноке Марубо, објасни дека го вовеле дневниот лимит за користење на интернет бидејќи неговото воведување „толку ја променило рутината што станала штетна“. Членовите можат да сурфаат на интернет 2 часа наутро и 5 часа попладне и цела недела.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by The LiTMUS (@litmus.nc)

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Живот

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Read more

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе