Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Илон Маск тврди дека новите Tesla фабрики во Германија и во САД губат милијарди долари поради недостиг на батерии и прекин на снабдување од Кина.

Рестрикциите поради COVID-19 во Кина годинава, вклучително и во Шангај каде Маск има огромна Tesla фабрика, се повеќе ја отежнуваат работата на произведувачите. Во последните недели Маск предупреди дека мора да отпушти дел од работниците и тоа би можело да изнесува 3,5 проценти од работната сила на Tesla во светот.

„Фабриките во Берлин и во Остин моментално се џиновски печки за пари и тоа е навистина како џиновско викање, што е звук на запалени пари“, вели Маск. Фабриките моментално губат милијарди долари, расход во тони. Скоро нема никаков резултат“, изјави тој во интервју со сопственици на Tesla возила во Калифорнија.

Маск тврди дека овие големи фабрики имаат проблеми во зголемување на производството поради недостиг на делови кои се произведуваат во Кина. Некои делови за производство на батерии се блокирани во кинеските пристаништа.

Тагови
реклама

Авто новости

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Read more

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Read more

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Read more

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Read more
 

Автомобили

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Читај повеќе

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Читај повеќе

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Читај повеќе

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе