Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Lucid, калифорниска компанија која би сакала да стане конкурент на Tesla, има проблеми со производството.

Откако неодамна го намалија овогодинешниот таргет од 20.000 на 12.000 до 14.000 автомобили, деновиве направија уште една корекција. Сега очекуваат да произведат само шест до седум илјади примероци годинава.

Сето ова го поттикна сеприсутниот Илон Маск да се подбива со конкурентот кој и претходно бил цел на неговите „отровни стрели“ на Twitter.

Маск студено ја коментираше веста за намалувањето на производството, велејќи: „Во вториот квартал од годинава имав повеќе деца отколку што тие направија автомобили.“

Шегата на Илон Маск ќе биде полесно разбирлива ако знаете дека легендарниот претприемач е татко на дури девет или десет деца (во зависност од изворот) и дека неодамна доби близнаци со Шивон Зилис, претседателката на неговата компанија Neuralink.

Недолго потоа доби уште едно дете со пејачката Грајмс, со која е во врска. Неговиот љубовен живот очигледно е комплициран, но и многу продуктивен.

Lucid моментално има активни нарачки за 37.000 автомобили, а во првата половина од оваа година тие произведоа само 1.405. И додека Lucid се мачи со илјадници, Tesla цели на милиони.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Авто новости

Ибра се почести со ново Ferrari за 41. роденден

Read more

Рачниот менувач ја губи популарноста - автоматиците го освојуваат пазарот

Read more

Tesla во Берлин веќе произведува 2.000 автомобили неделно

Read more

Фиќојада - необична парада на симболот на поранешна Југославија

Read more
 

Автомобили

Ибра се почести со ново Ferrari за 41. роденден

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најчистиот автомобил во светот - си ја собира дури и прашината од гумите

Читај повеќе

Рачниот менувач ја губи популарноста - автоматиците го освојуваат пазарот

Читај повеќе

Tesla во Берлин веќе произведува 2.000 автомобили неделно

Читај повеќе
  • play_arrow

Фиќојада - необична парада на симболот на поранешна Југославија

Читај повеќе

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Читај повеќе

Tesla Cybertruck ќе биде водоотпорен и ќе може да плови

Читај повеќе
  • filter

Враќање на легендарниот рели автомобил, цената - астрономска

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа производниот погон за хрватскиот Rimac Nevera?

Читај повеќе