Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Масовно и со мали тензии на крајот, заврши протестот во центарот на Атина за одбележување на Денот на трудот, но и против новиот закон за работни односи на грчката Влада, јави дописничката на МИА.

Протестот, организиран од Синдикатот на вработените во јавниот сектор (АДЕДИ) беше поддржан и од опозициските СИРИЗА и МЕРА25, а заедно со демонстрантие беа и лидерите на двете партии Алексис Ципрас и Јанис Варуфакис.

Од СИРИЗА присутни беа голем дел од пратениците и поранешните министри, додека пак Ципрас во изјава за медиумите рече дека „додека во целиот свет пандемијата ги тера владите да сфатат дека човечкиот живот е над профитот, Владата во Грција се движи во спротивна насока“ и се обидува да ја искористи пандемијата како можност за да наметне укинување на осумчасовното работно време.

– Денешниот одговор на вработените, со нивното масовно учество во штрајкот, е порака: ова ќе биде водечка битка за одбрана на правото на живот и достоинство на работниците и на мнозинството од народот и оваа битка ќе ја водиме до крај, порача Ципрас, кој го предводеше блокот на СИРИЗА и маршираше низ улиците во Атина.

Протестот генерално помина мирно, со исклучок на крајот, кога неколку лица фрлија три молотови коктели, но без да има дополнителни инциденти, а паралелно беше фрлена боја и беа испишани слогани на зградата на Банката на Грција.

На протестот, што е во рамките на 24-часовниот штрајк, учествуваа и левичарски ориентирани организации и здруженија, а Синдикатот ПАМЕ на Комунистичката партија, како и секогаш, одржа посебен собир пред грчкиот Парламент.

Денешниот штрајк предизвика проблеми во морскиот и авионскиот сообраќај во Грција, како и во јавниот превоз во Атина.

Бродовите се закотвени на пристаништата, а на атинскиот аеродром немаше летови во периодот од 11 до 15 часот поради четиричасовниот прекин на работа на Унијата на грчките контролори на летање.

Од јавниот превоз во Атина, денеска единствено функционираат автобусите, со оглед на тоа дека вработените во метрото, тролејбусите и трамвајот, учествуваат во 24-часовниот штрајк, нешто што во комбинација со затворените улици поради протестот создаде и проблеми и застој во сообраќајот во Атина.

Од Синдикатот на вработените во јавниот сектор, велат дека Владата, со конкретниот закон за работни односи, меѓу другото, планира да го укине осумчасовното работно време и петте работни денови во неделата и да воведе десетчасовна работа, да ги укине колективните договори, но и да го попречи правото на штрајк.

Денот на трудот во Грција оваа година се одбележува два пати – денеска и во вторникот, со оглед на тоа што се поделија синдикатите на вработените во јавниот и приватниот сектор, па така, оној на вработените во приватниот сектор завчера одржа 24-часовен штрајк, но без да организира протести.

Сепак, и од двата синдиката оваа година, Денот на трудот го посветуваат на новите измени во законот за работни односи што ги носи Министерството за труд на Грција и упатуваат порака дека не смее во никој случај да се промени осумчасовното работно време.

реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Регион

Словенија прогласува крај на епидемијата

Read more

Продолжени актуелните правила за влез во Грција

Read more

Скратен полицискиот час во Грција

Read more

Србија ја одобри вакцината на Pfizer за деца од 12 до 15 години

Read more
 

Вести

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Читај повеќе

Денеска се решава за укинување на полицискиот час

Читај повеќе

Прв НАТО самит каде С. Македонија учествуваше како полноправна членка

Читај повеќе

Променливо облачно со северен ветер, од четврток значително потопло

Читај повеќе

Пристигнаа уште 12.870 дози Pfizer вакцини

Читај повеќе

Словенија прогласува крај на епидемијата

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ со протест пред МНР бара да се соопшти за што се преговара

Читај повеќе

Приведен 26-годишник кај кого се најдени 44 пакувања марихуана

Читај повеќе

Заев: Ова е историски Самит на НАТО за Северна Македонија

Читај повеќе