Масовна ревакцинација на Македонци во Србија

Во Белград и Ниш денеска и утре се ревакцинираат најголемиот број од околу 15.000 македонски државјани кои кон крајот на март ја примија првата доза на вакцината AstraZeneca, а продолжува и слободната вакцинација за нашите граѓани на вакциналните пунктови ширум Србија, јави дописникот на МИА од Белград.

На Белградскиот саем, во салите 3 и 11 од 8 часот наутро почна ревакцинацијата за македонските државјани и останатите странски граѓани, најмногу од БИХ, каде се создадоа долги редови, и утринава на саемот веќе се вакцинирале 2.500 лица од регионот. Процесот на ревакцинација ќе се одвива со продолжено работно време, како и во недела до 17 часот.

Како што најавија од вакциналниот пункт на Белградски саем, денеска треба да се ревакцинираат 8.000 странски државјани, а во недела 5.000.

-Водечките луѓе во земјата направија извонреден дипломатски потег. Србија подаде рака на пријателство кон регионот, ги избриша границите и покажа дека сите се бориме против заедничкиот непријател. На крајот на март, повеќе од 22.000 странски државјани беа вакцинирани во Србија, а на Белградски саем над 12.000. Од тогаш поминаа 12 недели и дојде време за повторна вакцинација, изјави Д-р Зоран Бекиќ, дитектор на вакциналниот пункт на саемот.

Паралелно на Саемот, како што соопшти Бекиќ, се одвива и вакцинацијата со првите дози, исклучиво за граѓаните на Србија, Северна Македонија и БиХ.

Македонските државјани кои можат да се ревакцинраат викендов во Србија само во градот каде ја примиле првата доза, денеска и утре се ревакцинираат и во Ниш, во салата Чаир, а термин за повторна вакцинација имаат 5.700 македонски граѓани кои во март во Ниш ја примија „Астра Зенека“, кога вакцинирањето беше организирано преку Регионалната стопанска комора.

-Ние сме посветени на еден регион – една економија. Бидејќи нашата економија во голема мера зависи од компаниите со кои соработуваат во регионот. Извезуваме заедно во ЕУ, која е наш најголем партнер. Ако сите не се добро, заздравувањето ниту за нас нема да биде лесно, изјави координатор на Коморскиот инвестициски форум за Западен Балкан во Српската стопанска комора, Марко Мандиќ.

-Исто така, ги повикувам граѓаните на Босна и Херцеговина и Северна Македонија да дојдат во Србија за да се вакцинираат. Владата на Србија им овозможи на граѓаните на тие земји да се вакцинираат насекаде, во кое било време и со каква било вакцина во Србија, кажа тој.

Според директорот на Здравствениот дом во Ниш, Милорад Јеркан, сите кои во Ниш ја примиле првата доза ќе можат да ја примат и втората доза.

-Нека не се грижат, во Ниш веќе се набавени и има вкупно 6.500 дози на AstraZeneca за македонските граѓани, кажа Јеркан, кој додаде дека луѓето не треба да брзаат и дека до вторник можат да дојдат во Ниш да ја примат вакцината.

Според статистиката на Здравствениот дом во Врање, во петокот на македонските граѓани им биле дадени 422 дози вакцини против коронавирус. Во овој град до четврток, 17 јуни вкупно се вакцинирани 7.088 граѓани на Северна Македонија.

Во Србија денеска пристигнаа 50.400 дози вакцини на AstraZeneca донација од Романија. 

Тагови
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

Регион

Црна Гора со построги мерки: Во кафуле, дискотека или ресторан само со КОВИД потврда или тест

Read more

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Read more

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

Read more

Балканската тројка промовира „мини-Шенген“ сооочена со одложувањето на членството во ЕУ

Read more
 

Вести

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Читај повеќе

72 новозаболени од COVID -19, притисок во болниците засега нема

Читај повеќе

Почината жена најдена во куќа во Волково каде настанал пожар

Читај повеќе

Особено топло време со температури до 43°C

Читај повеќе

Pfizer и Moderna ги зголемија цените на вакцините за ЕУ

Читај повеќе

Пригодна државна програма утре во Скопје, Крушево и Пелинце за чествување на 2 Август

Читај повеќе

На граничниот премин „Богородица“ за излез од државата се чека околу еден час

Читај повеќе

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Читај повеќе

Уапсен осомничен за подметнување на пожарите во Турција

Читај повеќе