Масовно тестирање во Италија откри 3.180 асимптоматски случаи

Северната италијанскиот регион Трентино-Алто Адиџе тестираше повеќе од 350.000 жители за три дена, со цел откривање на асимптоматски случаи, односно лица заразени со COVID-19 кои немаат никакви симптоми.

Според RAI News 24 при тестирањето откриени се 3.180 лица кои се заразени со коронавирусот, но не покажуваат никакви знаци на инфекција.

Заразените ќе бидат ставени во домашен карантин.

Претседателот на регионот, Арно Компачер рече дека на овој начин, регионот спречил нови 90.000 заразени лица, што сигурно ќе се случело ако асимптоматските не биле однапред откриени и ставени во изолација.

Трентино-Алто Адиџе, познат и како Јужен Тирол, е регион познат како многу популарен скијачки центар. Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца претходно изјави дека зимските спортови годинава ќе зависат од епидемиолошката состојба.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Свет

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Read more

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Read more

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Read more

ЕК: Земјите-членки на ЕУ да го следат геномот на коронавирусот

Read more
 

Вести

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 359 пациенти

Читај повеќе

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Читај повеќе
  • play_arrow

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Читај повеќе

Православните верници го слават празникот Богојавление-Водици

Читај повеќе

Сончево и ветровито, утринските температури под нула

Читај повеќе

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Читај повеќе

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Читај повеќе