Матијашевиќ избра 20 одбојкари за Европската сребрена лига

Македонскиот селектор Никола Матијашевиќ денеска го објави списокот со 20 одбојкари, кои од понеделник во Струмица ги започнуваат подготовките за настапите во Европската сребрена лига на крајот од мај.

Македонските одбојкари се во групата А заедно со Данска и Израел и ќе бидат домаќини на првиот од двата турнири, од 21 до 23 мај во салата „Парк“ во Струмица. Вториот турнир ќе се одигра во данскиот град Шлагелсе од 28 до 30 идниот месец, по што Европската сребрена лига повторно се враќа во Струмица за разврската за медали, на 5 и 6 јуни.

Од формирањето на Европската лига во 2014 година, македонската одбојкарска, репрезентација освои три сребрени (2015, 2016 и 2017) и еден бронзен медал (2014).

Повикани репрезентативци:

Техничари: Ѓорѓи Ѓорѓиев, Филип Деспотовски, Ефтим Ричлиев

Коректори: Никола Ѓорѓиев, Стефан Алексов, Стојче Арсов, Иван Андонов (коректор / блокер)

Примачи: Владо Милев, Александар Љафтов, Стојан Илиев, Лука Костиќ

Блокери: Ристо Николов, Филип Маџунков, Славе Наков, Филип Савовски, Филип Лепидовски

Либера: Васе Михаилов, Дарко Ангеловски, Филип Николовски, Костадин Ричлиев

Резерви: Марко Јуниор Стошиќ и Давид Стојанов (техничари), Тино Шулајковски и Михајло Мирасчиев (блокери).

реклама

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кои се симптомите на индискиот сој на коронавирус?

Read more

Останати спортови

Охриѓанец истрча од Попова Шапка до Титов Врв и назад за два часа и 19 минути

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Мајк Тајсон ќе се врати во рингот во септември

Read more

Се самоуби еден од организаторите на Олимпијадата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Погледнете ја мајсторијата на Меси од слободен

Читај повеќе

Енрике им се извини на навивачите за ремито со Шведска

Читај повеќе

ФФМ побара од УЕФА најстрога казна за Арнаутовиќ

Читај повеќе

Арнаутовиќ се извини на македонски и албански јазик: „Не сум расист“

Читај повеќе

Виландер: Новак делува застрашувачки

Читај повеќе

Чешка ја порази Шкотска во Глазгов, спектакуларен гол на Шик

Читај повеќе

Кардиолози тврдат дека најверојатно е крај со кариерата на Ериксен

Читај повеќе

„Росонерите“ сакаат капитенската лента да ја добие херојот Кјер

Читај повеќе

Случајот Ериксен ја покажа мрачната страна на фудбалот и медиумите

Читај повеќе