„Mayhem“ го одложи настапот во Скопје за 2021 година

Норвешкиот метал бенд „Mayhem“ наместо во октомври гостувањето во Скопје го презакажа за март наредната година.

Македонските љубители на метал музиката ќе почекаат за да го слушаат во живо злогласниот норвешки блек метал бенд „Mayhem“. Норвежаните решија, поради пандемијата со коронавирусот, да ја преместат целата турнеја за 2021 година, не само гостувањето во Скопје.

„Mayhem“ требаше да настапи во МКЦ на 4 октомври заедно со уште еден норвешки блек метал бенд, „Mortiis“. Бидејќи „Mayhem“ во Скопје требаше да дојде како дел од европската турнеја заедно со „Mortiis“, тоа значи дека и настапот на „Mortiis“ е одложен за во март.

Remote video URL

„На жал и ова се случи. Турнејата на Mayhem е одложена!
Нова дата за Скопје е 13.03.2021. Тие што имате купено карти, истите ке важат и за новата дата“, стои во официјалното соопштение на организаторот Terrorvoid Promotions.

„2020 европската турнеја е одложена!
Ова е штета, но не е изненадување, ниту пак беше можно да се избегне европската турнеја закажана за оваа есен да се одложи. Ова се неизвесни времиња, благо речено, сепак сите прамиме с што можеме за да го вратиме Mayhem на сцената. Турнејата 2020 е поместена за февруари/март 2021 и најискрено се надеваме дека ова ќе биде доволно. Времето ќе покаже!“, напишаа од „Mayhem“ на својот Facebook профил.

Според новиот календатр „Mayhem“ турнејата ќе ја почнат од родната Норвешка на 26 февруари на локација која допрва треба да ја дефинираат. Заклучно со 5 март ќе настапуваат во Берген, Трондхејм, Осло, Ставангер, Драмен и Хамар, а потоа од 6 март почнуваат со европската турнеја од Шведска каде ќе им се придружи и „Mortiis“.

Потоа следуваат настапи во Германија, Австрија, Словачка, Унгарија. На 12 март ќе свират во романски Брашов и оттаму доаѓаат во Скопје од каде потоа се селат во Солун каде ќе настапат на 15-ти. Турнејата продолжува со втор концерт во Грција и тоа во главниот град Атина, па италијанските Бари, Рим и Парма, фрнациските Одинкур и Париз, па Манчестер, Белфаст, Даблин, Глазгов, Бристол и Лондон во Обединетото Кралство, па Белгија, германски Оберхаузен, Холандија, Хамбург, дански Архус и турнејата ја завршуваат на домашниот Inferno Festival.

Remote video URL
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

МК сцена

Почнува 36-тото издание на Макфест

Read more

Откажани фестивалите Skopje sounds good и Skopje calling

Read more

Кој сѐ ќе настапи вечер на Здраво Млади 11?

Read more

„Чувај ме“ е новата песна на култниот македонски бенд „Д.Н.О“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Како звучи Кристен Стјуарт како принцезата Дијана: Двеминутен трејлер

Читај повеќе
  • play_arrow

Family Guy ја објаснува вакцинацијата на начин што секој може да го разбере

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за трилер хоророт „Night Teeth“

Читај повеќе
  • play_arrow

22 септември 1994, беше прикажана првата епизода од култните „Friends“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 филмови за вонземјани инспирирани од вистински настани

Читај повеќе

Почина актерот Вили Гарсон, познат по улогата во „Sex and the City“

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Handmaid’s Tale“ постави нов рекорд кој не е за фалење

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот тизер за продолжението на „Sex and the City“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе