Mazda започнува со производството на електричниот модел MX-30

Mazda го започна производството на новиот електричен модел MX-30. Модерен и удобен SUV, новиот MX-30 е наменет за купувачите во Европа коишто сакаат електрични автомобили.

Новиот MX-30 е опремен со e-Skyactiv новата технологија на Mazda за електричен погон.

Погонот е на предните тркала и е комбиниран со електричен мотор од 145 коњски сили и 35,5 kWh литиум-јонски акумулатор.

Батеријата се полни до 80% за околу 40 минути со помош на брзо полнење.

Skyactiv планот е создаден за да им овозможи на возачите тивко и удобно возење. Внатрешноста има кокпит кој е наместен кон возачот, клима која се управува со екран на допир од 7 инчи.

MX-30 ќе биде достапен за нарачки започнувајќи од оваа есен.

Тагови
реклама

Авто новости

Kia го освежи моделот Picanto

Read more

Maserati го објави тизерот за новиот Ghibli Hybrid

Read more

BMW ја претстави новата Серија 4

Read more

Hyundai го претстави новиот Santa Fe, во продажба од септември

Read more

Автомобили

  • filter

Kia го освежи моделот Picanto

Читај повеќе
  • play_arrow

Maserati го објави тизерот за новиот Ghibli Hybrid

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 4

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави новиот Santa Fe, во продажба од септември

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот BMW M760Li xDrive

Читај повеќе
  • play_arrow

Corvette C8 против Corvette C7

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии од Серија 4 на BMW

Читај повеќе

BMW ќе отпушти 5.000 работници поради коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan со тизер го најави новиот спортски автомобил

Читај повеќе