Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Француската фудбалска суперѕвезда и капитен на националниот тим, Килјан Мбапе во неделата се изјасни против екстремизмот и идеите за поделби на прашањето за клучните претстојни парламентарни избори во земјата.

Мбапе не се изјасни директно против или за ниту една партија пред изборите, кои ќе се одржат во првиот круг на 30 јуни и вториот круг на 7 јули.

Сепак, тој ги бранеше коментарите дадени од неговиот соиграч Маркус Турам во саботата, велејќи дека „не отишол премногу далеку“ повикувајќи ја земјата „да се бори секој ден за да ја запре“ екстремно-десничарската партија Национално собрание (RN) која победи на изборите.

„Мислам дека ова е клучен момент во историјата на нашата земја, ситуација без преседан“, изјави 25-годишниот Мбапе на прес-конференција во Диселдорф, каде Франција денеска ќе игра против Австрија во првиот натпревар на ЕУРО 2024 година.

„ЕУРО е многу важно во нашите кариери, но ние сме граѓани пред сè и не мислам дека можеме да се одвоиме од светот околу нас“, додаде Мбапе.

„Денес сите гледаме дека екстремистите се многу блиску до освојување на власта и имаме можност да ја избереме иднината на нашата земја. Затоа ги повикувам сите млади луѓе да излезат на гласање, навистина да бидат свесни за важноста на ситуацијата. Земјата треба да се идентификува со вредностите на различноста и толеранцијата. Тоа е непобитно. Навистина се надевам дека ќе донесеме правилна одлука“.

Ова е првпат Мбапе јавно да зборува откако екстремно десничарските партии, вклучително и најуспешната RN, успеаја да освојат речиси 40 отсто од гласовите во Франција на минатонеделните избори за ЕУ.

Претседателот Емануел Макрон одговори на тие резултати со распишување предвремени избори за Националното собрание, на кои RN може да стане најголема партија.

Откако Турам зборуваше во саботата, Француската фудбалска федерација објави соопштение во кое бара националниот тим да не биде подложен на „никаков притисок или политичка употреба“.

ФФФ рече дека иако ја почитуваат слободата на изразување, тие „сакаат нивната неутралност, како и онаа на тимот, да ја почитуваат сите“.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Фудбал

Синдикатот на фудбалери поднесе тужба против ФИФА

Read more

ВАР офсајд на венецуелски начин

Read more

Бордо исфрлен во третата лига

Read more

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Read more
 

Спорт

Синдикатот на фудбалери поднесе тужба против ФИФА

Читај повеќе
  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе