Мбапе ќе игра со скршен нос

Килјан Мбапе нема да мора да оди на операција откако го скрши носот на мечот против Австрија (победа 1:0), прв за Франција на Европското првенство.

Да потсетиме, 25-годишниот напаѓач се повреди во дуелот со Кевин Данс и мораше да ја напушти играта пред крајот на натпреварот. Иако првичните прогнози сугерираа дека тој е под знак прашалник за остатокот од турнирот, вестите од Франција велат дека е можно, иако не е веројатно, тој да се појави уште на натпреварот во петок против Холандија.

Ова го пишува RMC Sport и додава дека Мбапе бил на преглед во болница во Диселдорф и било потврдено дека не му е потребна операција. Мбапе најверојатно ќе го пропушти следниот натпревар на националниот тим, кој ќе се врати на последниот тест од групната фаза против Полска следниот вторник.

Се очекува тој да настапи со заштитна маска на лицето. Тој самиот го навести тоа откако им се обрати на своите фанови на X (поранешен Twitter) со прашање: „Идеи за маска?“ Неговата порака беше објавена непосредно пред 01:30 часот, а до 7 часот по полноќ собра речиси 13 милиони прегледи.

Мбапе е најважниот играч во Франција и еден од најдобрите во светот, па неговото отсуство би било огромен удар за тимот на Дидје Дешам, еден од најголемите фаворити за ЕП. Мбапе постигна 44 гола и асистираше 10 пати на 48 натпревари за францускиот шампион минатата сезона, што е негов последен за ПСЖ пред да замине во Реал Мадрид. За репрезентацијата одигра 79 натпревари и постигна 47 голови.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Фудбал

ВАР офсајд на венецуелски начин

Read more

Бордо исфрлен во третата лига

Read more

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Read more

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Читај повеќе