УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Мбапе: Моето ЕУРО е промашување

Килјан Мбапе е разочаран и самокритичен по елиминацијата на Франција во полуфиналето на ЕП.

Во мечот меѓу најголемите фаворити Шпанија ги победи (2:1), а капитенот на Франција не беше на своето највисоко ниво за време на ЕП.

Една асистенција за гол и еден автогол и еден гол од пенал се малку за еден од најдобрите играчи во светот.

Факт е дека за ова има оправдување поради скршениот нос, поради што до полуфиналето играше со маска, но Мбапе тоа не го потенцира како олеснителна околност.

„Во фудбалот или си добар или не си. Јас не бев добар. Моето ЕУРО е промашување. Сакав да станам европски шампион, но сега одам рано на одмор. Одам да се одморам, тоа ми треба за да се подготвам да започнам нов живот, ме чека многу“, изјави Мбапе, осврнувајќи се на фактот дека следната недела ќе биде претставен како играч на Реал.

Новинарите го прашаа и дали нешто треба да се смени во репрезентацијата. Вака тој одговори: „Јас не сум тренер, тоа е прашање за него. Не можам да дојдам овде и да кажам што треба да се промени. Само треба да бидам најдобрата верзија од себе за моите соиграчи. Тоа е прашање до тренерот“.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Фудбал

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Read more

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Read more

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Read more
 

Спорт

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе