„Медена земја“ на листата на најдобри филмови во 2019 според Rotten Tomatoes

Документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland) на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов е вброен меѓу првите десет на листата 120 најдобри филмови во 2019 година (досега) што ја состави Rotten Tomatoes.

Филмовите на оваа листа, пишува во објавата на веб платформата, покрај тоа што постигнаа огромен успех на киноблагајните, ја освојуваат критиката и публиката ширум светот.

Од Rotten Tomatoes нагласуваат дека секој филм на оваа листа е „Certified Fresh“ што значи дека го погледнале и оцениле барем минималниот број на одобрени критичари – 40 за оние со ограничен број на проекции и 80 за оние кои играле во кино - и добиле најмалку 75% одобрување на Tomatometer.

За „Медена земја“, консензусот на критичарите е:

„Преку животот во едно зафрлено село Honeyland нуди една перспектива што ни ги отвора очите со искуства што треба да ги допрат и оние луѓе кои го гледаат филмот на другата страна од светот“.

[РЕЦЕНЗИЈА] Quō vādis? - Кон ветената „Медена земја“

реклама

Филм & ТВ

Излезе трејлерот за „Street Survivors: The True Story of the Lynyrd Skynyrd Plane Crash“

Read more

Животот на Наја Ривера низ фотографии

Read more

Животот на Кели Престон низ фотографии

Read more

Десет нови серии кои мора да ги гледате ова лето

Read more

Сцена

  • play_arrow

Излезе трејлерот за „Street Survivors: The True Story of the Lynyrd Skynyrd Plane Crash“

Читај повеќе
  • filter

Животот на Наја Ривера низ фотографии

Читај повеќе
  • filter

Животот на Кели Престон низ фотографии

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет нови серии кои мора да ги гледате ова лето

Читај повеќе

Кино под отворено небо: Циклус филмови со Чарли Чаплин во Кинотека

Читај повеќе

EXIT откажан поради алармантната ситуација со коронавирусот во Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Ерик Робертс е најзафатениот актер во Холивуд

Читај повеќе