Медитеранската исхрана е прогласена за најдобра диета

Секоја година американскиот News & World Report ги рангира најдобрите диети. Трета година по ред, медитеранската исхрана е прогласена за најдобра диета.

Нутриционистите и кардиолозите ја прогласија медитеранската исхрана за најдобра диета.

Рангирањето се темели врз основа на седум категории според кои секоја диета е оценета на скала од 1 до 5. Категориите се: нутритивна вредност, едноставност на диетата, потенцијал за краткорочно и долгорочно слабеење, сигурност, можност за нуспојави и потенцијал за спречување на кардиоваскуларни заболувања и дијабетес.

Медитеранска диета

Медитеранската исхрана е прогласена за најдобра и наједноставна диета која ја спречува појавата на дијабетес бидејќи се темели на намирници од билно потекло.

Медитеранската исхрана се состои од свежо овошје и зеленчук и многу малку шеќери и црвено месо. Концептот на медитеранската исхрана доаѓа од земјите коишто граничат со Средоземното Море и консумираат јаткасти плодови и здрави масти.

Луѓето коишто живеат на овие подрачја водат здрав живот.

Медитеранската исхрана се темели на морска храна, свежи производи, житарки, јаткасти плодови и семки.

Овој начин на исхрана е богат со витамини, како и важни хранливи состојки како што се влакна и полифенол.

Медитеранската исхрана може да и спречи појава на неколку видови на карцином.

Може да ви помогне и во процесот на слабеење.

Со оглед на тоа дека диетата се фокусира на здрави масти како што се маслиново масло, авокадо и лосос, може да го намали и лошиот холестерол кој е главна причина за кардиоваскуларни заболувања и дебелеење.

реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Здравје

Забранети комбинации на храна што сите ги правиме

Read more

Колку сон му е потребно на вашето бебе?

Read more

Колку јајца треба да јадете дневно?

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more
 

Магазин

Забранети комбинации на храна што сите ги правиме

Читај повеќе

Колку сон му е потребно на вашето бебе?

Читај повеќе

Пет знаци дека сте во врска со маж кој се плаши од долга врска и брак

Читај повеќе
  • play_arrow

10 HIIT вежби за топење на масните наслаги на стомакот

Читај повеќе

Родители споделуваат причини зошто не би имале деца кога би можеле да го вратат времето

Читај повеќе

Колку јајца треба да јадете дневно?

Читај повеќе

Mozzart за секој гол на Македонија донира милион денари!

Читај повеќе

Основниот рецепт за палачинки од 1967 година

Читај повеќе

Уникатната убавина на Шар Планина конечно ќе биде крунисана во Национален парк

Читај повеќе