Медведев: Нема да го забраниме YouTube во Русија

Москва, 6 декември 2019 (МИА) – Нема планови да се забрани YouTube во Русија, рече рускиот премиер Дмитриј Медведев во годишното интервју со 20 руски телевизии.

- Никој не планира да забрани ништо, а YouTube ќе продолжи да работи како и досега. Оние што заработуваат пари на YouTube сепак ќе можат да го сторат тоа, иако не зависи од вас, туку од политиката на YouTube, рече Медведев, одговарајќи на прашање од блогерот Анастасија Мејева.

Коментирајќи ги забраните на интернет, рускиот премиер објасни дека тие не се ефикасни, дека се лесни за заобиколување и дека таканаречениот закон за суверен интернет (Рунет) не е насочен кон забрани.

– Предлог-законот има друга намена – да не нè исклучува од интернет ако му се случи на некого. Кога започнаа несогласувањата со Американците, сериозно се разгледуваше прашањето за наше исклучување од системот за верификација на плаќањата. Тоа е она што се нарекува низок удар, всушност, прогласување војна. Сепак, за тоа се зборуваше, рече Медведев.

– Тогаш, зошто да не ја исклучиме славината што е поврзана на интернет? Не сме сигурни дека во одреден момент нема да нè исклучи, рече Медведев, истакнувајќи дека голем број на функции поврзани со интернет се изведуваат во САД.

Русија усвои Закон за суверен интернет, т.н. „Рунет“, што стапи во сила на 1 ноември со цел да се заштити одржливото работење на интернетот во случај на закани по неговото функционирање од странство.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Интернет

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Read more

Како да го „замаглите“ вашиот дом на Google Street View?

Read more

Facebook ќе ги информира корисниците за климатските промени

Read more

Гик

  • play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Читај повеќе

Нашиот Барди меѓу најдобрите изведувачи на слободни на „FIFA 21“

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Horizon Forbidden West“ ќе биде достапна и за PS4

Читај повеќе