Медведев: Секој упад на Крим ќе се смета за објава на војна против Русија

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави вчера дека секој упад на полуостровот Крим од страна на земја членка на НАТО може да претставува објава на војна на Русија, што може да доведе до трета светска војна.

За нас Крим е дел од Русија. И тоа значи засекогаш. Секој обид за инвазија на Крим е објава на војна на нашата земја“, изјави Медведев за веб-страницата на весникот Argumenty i Fakty.

„А ако една земја-членка на НАТО го прави тоа, тоа значи конфликт со целата Северноатлантска алијанса. Трета светска војна. Целосна катастрофа“, рече Медведев, сега заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија.

Тој исто така рече дека доколку Финска и Шведска се приклучат на НАТО, тие ќе ги зајакнат своите граници и ќе бидат „подготвени за одмазда“, а тоа би можело да ја вклучи можноста за поставување хиперсонични ракети Искандер на „нивниот праг“.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Свет

Кина успешно тестира дрон за модификација на временските прилики

Read more

Шојгу: Нема потреба да користиме нуклеарно оружје во Украина

Read more

Путин: САД се обидуваат да го продолжат украинскиот конфликт

Read more

Ким му одговори на Путин: Нашето пријателство и понатаму ќе се развива

Read more
 

Вести

Регистрирани 521 случај на COVID-19, починати три лица

Читај повеќе

Во Битола запленета дрога вредна 800.000 евра, приведени 5 лица

Читај повеќе

Термоелектраните во Битола и Осломеј со 40 проценти зголемено производство

Читај повеќе

Кина успешно тестира дрон за модификација на временските прилики

Читај повеќе

Приведено лице за издржување на двегодишна казна затвор

Читај повеќе

Сончево со слаб ветер и температури до 37 степени

Читај повеќе

Арафат Муареми се повлече од функцијата директор на Управата за финансиска полиција

Читај повеќе

Рускоска суспендирана од работното место

Читај повеќе

Мицкоски позитивен на COVID-19

Читај повеќе