Меѓу загинатите на стадионот во Индонезија најмалку 32 деца

Најмалку 32 деца загинаа во стампедото предизвикано од интервенција на полицијата, на фудбалски стадион во Индонезија изминатиот викенд, соопштија официјални лица.

-Според податоците со кои располагаме, од вкупно 125 настрадани, 32 се деца, од кои најмладото е на две или тригодишна возраст, соопшти индонезиското Министерство за жени и социјална заштита.

Најмалку 125 луѓе загинаа во саботата во стампедо на крајот од фудбалскиот натпревар во градот Маланг на истокот на индонезискиот остров Јава, кога илјадници навивачи влегоа на теренот, а полицијата употреби солзавец во обид да воспостави ред.

Официјални лица првично соопштија дека бројот на настрадани е 174, но подоцна ја ревидираа бројката на жртви поради, како што наведоа, двојно броење на дел од загинатите. 

Remote video URL
реклама

Фудбал

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Read more

Најтажната фотографија од СП во Катар

Read more

Како изгледаше најлудата група во историјата на Светските првенства?

Read more

Голем расплет во групите Е и Ф: Хрватска против Белгија, Германците во незавидна ситуација

Read more
 

Спорт

Ема Радукану најдобро облечена тенисерка во светот

Читај повеќе

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Читај повеќе

Најтажната фотографија од СП во Катар

Читај повеќе

Како изгледаше најлудата група во историјата на Светските првенства?

Читај повеќе

Голем расплет во групите Е и Ф: Хрватска против Белгија, Германците во незавидна ситуација

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси го игнорираше Левандовски на теренот, ама се намуабетија после

Читај повеќе

Ова е последен Мундијал со извлекување групи: Следува револуција

Читај повеќе
  • play_arrow

Шчесни откри што се обложил со Меси пред пеналот

Читај повеќе

Стадионот на Шкупи суспендиран на 6 натпревари поради инцидентите со Шкендија

Читај повеќе