Мемфис запиша највисока победа во историјата на НБА

Кошаркарите на Мемфис забележаа рекордна победа во историјата на НБА лигата, со триумфот над Оклахома од 73 поени разлика (152:79).

Мемфис во текот на синоќешниот натпревар имаше и 78 поени предност, а на крајот заврши со 73 поени разлика.

Досегашниот рекорд беше во рацете на кошаркарите на Кливленд, кои во ноември 1991 година го совладаа Мајами со 68 поени разлика (148:80).

Дури девет кошаркари на Мемфис забележаа двоцифрен ефект во триумфот над Оклахома, а најефикасни беа Џарен Џексон (27 поени) и Дентони Мелтон (19).

URL

– Прекрасно е чувството да се влезе во историјата, особено пред нашата домашна публика, изјави Мелтон. 

Remote video URL
Тагови
реклама
Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Read more
Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Read more
Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Read more
Две награди за „Кривогаштани промет“

Две награди за „Кривогаштани промет“

Read more

Кошарка

Леброн: Имаме добар тим, но немаме резултат, многу сум разочаран

Read more

Леброн стигна до 10.000 скокови во кариерата

Read more

Трипл-дабл со 49 поени на Јокиќ и неверојатна асистенција за победа по продолженија

Read more

Трипл-дабл на Дончиќ за победа на Далас, Леброн ги водеше Лејкерс до важна победа

Read more
 

Спорт

ЕП ракомет: Црна Гора ја изненади Хрватска

Читај повеќе

Леброн: Имаме добар тим, но немаме резултат, многу сум разочаран

Читај повеќе

ФИФА воведува нови правила за позајмување играчи

Читај повеќе

Шпански медиум тврди: Милан и Торино го сакаат Барди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Ибра: Голот на сезоната во Италија го постигна дефанзивец резерва

Читај повеќе

Леброн стигна до 10.000 скокови во кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Трипл-дабл со 49 поени на Јокиќ и неверојатна асистенција за победа по продолженија

Читај повеќе

Судот објасни зошто ја одбил жалбата на Ѓоковиќ и го депортирал

Читај повеќе