Ментален трик што ќе ви помогне да не го мразите трчањето

А.С.
/ 20.10.2021 / 17:42

За некои луѓе, само помислата на трчање е вистинска агонија, но одвлекувањето на вниманието за време на таа физичка активност може да биде клучно за подобрување на перформансите, се вели во новата студија објавена во Human Kinetics Journal.

 Дванаесет жени на возраст од 18 до 30 години учествуваа во студија која го мери нивото на кислород, бројот на вдишувања, отчукувањата на срцето, нивото на лактат во крвта и забележаниот напор, за да се одредат перформансите за време на трчање на лента во траење од шест минути.

Студијата покажа дека учесничките кои имале „занимација“ од надворешни дразби имале пониско ниво на кислород, пониско ниво на лактат во крвта и повисок резултат на перцепиран напор во споредба со оние кои биле целосно фокусирани на трчањето.

Друга слична студија беше спроведена во 2017 година меѓу скокачи во далечина. Оние кои се фокусираа на тоа каде да скокаат, а не на нивната техника, скокнаа подалеку од другите, пишува Journal of Motor Behavior.

Хипотезата за ограничено дејствување продолжи да се покажува како вистинита за различни активности - од натпреварувачко веслање до основни вежби за мускули, што резултираше со подобрено движење и издржливост кога субјектите се фокусираа на внатрешните дразби, а не на надворешните.

Сето ова значи дека без разлика дали тренирате за маратон или трчате рекреативно, би можеле да постигнете подобар резултат ако слушате музика или подкаст или се вклучите во поактивно набљудување на природата околу вас.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Фит

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Read more

Дали треба да вежбате пред или после појадокот?

Read more

40 минути интензивни вежби за активирање на сите мускули

Read more

Витамин кој ќе ви помогне да имате рамен стомак

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Читај повеќе

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Читај повеќе

Драма кралици: Хороскопски знаци кои претеруваат за сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Читај повеќе

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Читај повеќе

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Читај повеќе

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Читај повеќе