Менталното здравје се влошува откако ќе станете родители

Родителството е стресно од многу причини, но според резултатите од едно најново истражување што го спроведе платформата Childcare.co.uk, она што им предизвикува најголем стрес на родителите е нередот во домот.

Дури 60% од испитаниците одговориле дека поголем стрес им рпедизвикува загриженоста дека дома им е несредено, отколку помислата дека може да го изгубат детето во толпа, што им е најстресно на 16% од испитаниците.

Повеќе од 60% од луѓето кои учествувале во истражувањето рекле дека менталното здравје им е влошено откако станале родители, а 38% дека нивното ментално здравје негативно им влијаело на родителските способности во некоја фаза.

„Се надевам дека ова истражување ќе ги мотивира родителите да разговараат за стресот, но и за менталното здравје, за да ја побараат и добијат поддршката што им е потребна“, вели Ричард Конвеј, основач на платформата Childcare.co.uk.

Ова истражување беше спроведено откако Здружението за ментално здравје објави статистички податоци според кои околу 68% од жените и 57% од мажите се соочуваат со ментални проблеми откако станале родители, пишува британски Independent.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Здравје

Кои намирници се најлоши за здравјето на срце?

Read more

Кога не е добро време да ги миете забите?

Read more

Храна што помага да го подобрите помнењето

Read more

Едноставен тест од 10 секунди открива дали сте во ризик од прерана смрт?

Read more
 

Магазин

Кои намирници се најлоши за здравјето на срце?

Читај повеќе

Дали ќе ја решите загатката што Илон Маск ја поставува на интервјуата за работа?

Читај повеќе

Топлотен удар: Што треба да знаете и како да се заштитите?

Читај повеќе

Кога не е добро време да ги миете забите?

Читај повеќе

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Читај повеќе

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Читај повеќе

Како без правосмукалка да исчистите скршено стакло?

Читај повеќе

Моден викенд Скопје со млади сили одбележа 25 сезони

Читај повеќе

Препораки како да се заштитите од високите температури

Читај повеќе